Bakan Şener: Küreselleşme bir gerçektir!

  • Giriş : 26.05.2007 / 03:33:00
  • Güncelleme : 26.05.2007 / 03:45:51

Başbakan Yardımcısı Şener: "Küreselleşme bir gerçektir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener küreselleşme iyi midir kötü müdür diye tartışıldığını belirterek "Bu tartışılacak bir konu değildir; küreselleşme bir gerçektir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Şener, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak için Denizli'ye geldi. Denizli polisevinde yemek yiyen Şener, burada işadamlarına hitap etti. Güçlü olabilmenin ve geleceğe emin adımlarla yürüyebilmenin yolu ekonomik faaliyetlerin içinde bulunduğu durumu iyi bilmekten geçtiğini belirten Şener, "Dünyayı anlamadan dünyadaki değişimi iyi görmeden iyi okumadan Türkiye'yi ve Denizli ekonomisini yorumlayabilmenin mümkün olmadığı kanaatindeyim. Bu sözün arkasında küreselleşme kavramıyla karşılaşırız. Küreselleşmeyi iyi değerlendiremeyen ülkelerin de firmaların da bireylerin de ayakta kalabilmeleri mümkün değildir." dedi.

Şener, Türkiye'de küreselleşmenin getirdiği dalgaları en iyi hisseden küreselleşmenin avantajlarından en fazla yararlanan kentlerin başında Denizli'nin geldiğini bildirdi. Denizli'nin ihracatının ithalatından fazla olduğuna dikkat çeken Şener, şunları kaydetti: "Türkiye'de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64 civarında iken burada yüzde 165'tir. Daha fazla ihraç yaptığımız bir kentte yaşıyoruz. Denizlili girişimci dünya ile rekabeti biliyor. Küreselleşme olgusunu iyi görmek lazım. Zaman zaman gazete ve televizyonlarda görüyoruz; 'Küreselleşme iyi midir kötü müdür' diye tartışılıyor. Bu konu tartışılacak bir konu değildir. Küreselleşme bir gerçektir. Önümüze düşmüştür ve kendini dayatmaktadır. İster kabul et ister reddet. Bu küreselleşmeden ortaya çıkan fırsatları en yüksekte yararlanacaksınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious