Bakan Şener özelleştirmedeki sorunları değerlendirdi

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, özelleştirmelerin yargı sürecinde çıkan sorunların yabancı yatırımcıyı ürküteceği yönündeki görüşleri değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vadeli İşlem ve Obsiyon Borsası'nın birinci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene katılan Abdüllatif Şener, burada yaptığı konuşmada, 2002 Kasım seçimlerinden sonra istikrarlı ve sağlıklı bir büyüme, enflasyonu aşağıya doğru çekme ile bütçe disiplinini hedef alan bir ekonomik plan yaptıklarını ifade etti. Bunun neticesinde bugün gelinen nokta değerlendirildiğinde olumlu bir tablo görüldüğünü belirten Bakan Şener, "Ekonomik ortam düzgün olursa, sağlıklı olursa, bu yapı ekonominin gelişmesini sağlıyacak, yeni kurumların hayata geçmesine de imkan sağlayacaktır." diye konuştu.

İstikrar ve güven ortamının, sadece bazı makro rakamların düzelmesini sağlamakolmadığına dikkat çeken Şener, güven ve istikrar ortamı aynı zamanda, ekonominin performansını,üretim kabiliyetini, işlem hacmini artırmak olduğunu ifade etti. İstikrar ve güven ortamının çok yönlü etkileri görüldüğünü söyleyen Bakan Şener, "Herşeyden önce, Türkiye'ye yabancı sermaye girişini tetiklemektedir.Bunun dışında yatırımcının yatırım kararını cesaretle almasını sağlamaktadır." şeklinde konuştu.

Daha önceki dönemlerde ortaya çıkamayan, gerçekleştirilemeyen kurumsal yapının bu güven ve istikrar ortamına bağlı olarak ortaya çıkabildiğine işaret eden Abdüllatif Şener, "İşte bugün birinci kuruluş yıldönümünü kutladığımız, bir yıl önce İzmir'de açılışını yaptığımız Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, bu istikrar ortamının ürünüdür. Türkiye'de ekonomide güven olmasaydı, istikrar olmasaydı 1 yıl yüzde 9 büyüyen, ertesi yıl yüzde 9 küçülen bir ekonomi ortamı geçmişte olduğu gibi yaşanıyor olsaydı, ne böyle bir kurumun hayat bulması ne de ekonomimize yeni bir performans sağlayacak enstürmanları sunması mümkün olmayacaktı." ifadelerini kullandı.

Abdüllatif Şener, Türkiye bu güven ve istikrar ortamını koruduğu sürece, ekonominin temel faktörleri olan girişimcilerin ve bireylerin, tüm kapasitelerini, gelişim kabiliyetlerini ortaya koyacaklarına inandığını ifade ederek, "Böylece Türk ekonomisi de hızla yoluna devam edecektir." dedi.

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şener, özelleştirmelerin yargı sürecinde çıkan sorunların yabancı yatırımcıyı ürküteceği yönünde bir soru üzerine, Türkiye'de yabancı sermayenin geldiği noktayı daha önce ifade ettiğinde herkesin mevcut rakamları abartılı bulduğunu anımsatarak, "Bu tempo aratarak devam edecektir. Çünkü Türkiye'nin yaşamış olduğu süreç gelişmelerin bu yönde olacağını göstermektedir. Bazı ortaya çıkan kararlar ve yargı sürecleri, yabancı sermaye girişini olumsuz etkileyecek hadiseler değildir. Bunu gelişmelerden de biz takip ediyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious