Bakan Şimşek: Dünya dibi bulacak

Bakan Şimşek: Dünya dibi bulacak.14423
  • Giriş : 26.07.2008 / 16:52:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip olmak istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip olmak istediklerini belirterek, "Rekabet gücü anlamında attığımız adımlar bir çok ülke ve uluslararası kuruluş bazında örnek alınarak, imrenilerek bakılan adımlardır. Bunların eksiklikleri var. bunlar mükemmel değil. Ama, atılan adımlar içerik itibariyle zamanlama itibariyle çok önemli" dedi.

Türkiye'de faizin bir miktar yükseldiğini dile getiren Şimşek, "Ben Türkiye'nin bunu hak etmediği kanısında olan biriyim. Türkiye'deki enflasyondaki artış dünyayla karşılaştırdığınız zaman hiç de kötü bir noktada değil. Buna rağmen bizim faizimiz çok hızlı bir şekilde arttı. Dünyadaki krize rağmen mart ayındaki faiz yüzde 17, mart ayından sonra aldı başını yüzde 23'e kadar çıktı. Raportörün raporu sonrasında tekrar yüzde 20,5'lar civarına indi" diye konuştu. Şimşek şunları söyledi:

"Dünya benim bildiğim kadarıyla en sıkıntılı döneminden geçiyor ve daha da kötüleşme ihtimali yüksek. Geçen hafta Japonya'nın ABD'ye olan ihracatının yüzde 15,4'e düştüğü açıklandı. Yani Avrupa ve ABD'de ciddi bir yavaşlama süreci başlamış durumdadır. Yani zaten başka türlü imkanı yok. Dünyadaki ülkelerin hane halkının serveti 11 trilyon dolar eridi. Bankaların zararları geçen hafta itibariyle 467 milyar dolara vardı. Biz dünyayı yakından takip ediyoruz. hiç bir sürpriz yok. Şu anda Türkiye'deki yatırımcı temkinli, önünü göremiyor. Tüketici de öyle. Niye, hem dünyada bir takım kaygılar var hem de içerde bir takım belirsizlikler var. İnşallah Türkiye'miz bu belirsizlikleri aşacak. Dünya, bu senenin sonun da ya da gelecek senenin başında dibi bulacak. dibi bulduktan sonra çıkış başlıyor genelde. Bunlar dünyada yaşanmış..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*