Bakan Şimşek'in öğrenci sofrası

Bakan Şimşek'in öğrenci sofrası.18241
  • Giriş : 11.12.2008 / 18:00:00

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Kurban Bayramı dolayısıyla Mardin üzerinden memleketi olan Batman’da akrabalarının bayramını kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batman da bayram dolayısıyla akraba ziyaretlerini gerçekleştiren Bakan Mehmet Şimşek kısa adı BAGİAD olan Batman Genç İşadamları Derneği tarafından H.Abdullah Baymaz öğrenci yurdunda onuruna verilen yemeğe katıldı. Yer sofrasında yemek yiyen Bakan şimşek daha sonra iş adamlarına bir sunum yapan Ekonomi den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye, tüm dünyayı saran ekonomik krizden en az zararla çıkacağını söyledi.

ÜÇ ÇEŞİT YOKSULLUK VARDIR

Dünyada üç çeşit yoksulluğun olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek günlük geliri 1 doların altında olanların ülkemizdeki oranını % 0 olduğunu söylerken günlük geliri 2 doların ve 4 doların üzerinde olanlar şeklinde ayırdığı yoksullukla ilgili olarak 2002 yılında 18 milyon kişi yoksul iken 2008 yılında bu rakam 12-13 milyona düştüğünü söyledi.

ÜLKEMİZDE GIDA YOKSULLUĞU YOKTUR

Gıda yoksulluğun olmadığı Türkiye de yaşanan küresel kriz'in Türkiye'nin dışında ve merkezi gelişmiş ülkelerde olduğunu söyleyen bakan Şimşek Türkiye her ne kadar bu krizden etkilenmese de bir çok ülke birbiriyle entegre olmuş durumda bu bakımdan Türkiye'nin etkilenmemesi mümkün değildir dedi.

MODERN TARİHİN EN BÜYÜK KİRİZ'İNİ YAŞIYORUZ

Ekonomiden sorumlu Devlet bakanı Mehmet Şimşek yaptığı sunumda “Modern tarihin en büyük küresel mali krizini yaşıyoruz. Gelişmiş ülkeleri sarsan bu kiriz 1930'dan bu yanan yaşan en büyük krizdir.Türkiye'nin dışında gelişen bu kiriz Türkiye tarafından tek başına çözülecek bir kriz değildir. Türkiye her ne kadar sistematik açıdan önemli bir ülke olsa da sorun çözmede tek başına hareket edemez. Türkiye'nin imkânlarının belli olduğunu söyleyen Şimşek “ Devlet olarak kriz'in yansımalarını sınırlamak için bir takım tedbirler aldıklarını söyledi. Exzimbank ve merkez bankası işbirliği ile ihracatçıyı toplam 3 milyar dolarla destekledik. Kobilere kredi imkânı sunduklarını ifade etti.

TÜRKİYE OLARAK KRİZİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ

Bakan Mehmet Şimşek “Gelişmiş ülkelerin bu krizi atlatmak için toplam 8 milyar dolar önlem paketi hazırlamalarına rağmen gerekli önlemi almamışlardır. Hazırlanan önlem paketi Türkiye'nin Milli gelirinden on kat fazla olmasına rağmen yinede çözüm olmamıştır diyen Şimşek, Türkiye olarak kriz'i en güzel şekilde yönettiklerini belirtti. Türkiye'nin 218 ülkeye mal sattığını söyleyen Şimşek Ülke olarak bu krize temel dengeleri sağlam olarak yakalandık. Kriz bir süre daha devam edeciktir diyen Bakan şimşek sunumuna şu açıklamalar devam etti.

Türkiye'de neden mali krizi en az zararla atlatacaklarını ise Bakan şimşek şu cümlelerle ifade etti. Türkiye'de sermaye ve yeterlilik, Türk bankacılık sistemi, Hane halkını durumu ve reel sektörün sağlam duruşu krizi en az zararla atlatmaya yettiğini belirtti. Turizm de dünyada Türkiye'nin 9. olduğunu ifade eden Şimşek bir çok sektörde Türkiye'nin ilk 15'lerde olduğunu ve son yıllarda gelişmekte olan bir ülke olduğunu kaydetti.

DIŞARDAKİ GELİŞMELER VE SİYASİ BELİRSİZLİK BÜYÜME HIZINI ETKİLİYOR

Türkiye'nin mali krizden etkilenmenin en büyük nedeni ise sistem güven ve istikrar üzerine kurulmuştur. Dışarıda kaynaklanan şoklar ve kapatma süreci olmasaydı Türkiye'nin büyüme hızı daha da büyük olacaktı diyen Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek siyasi belirsizliklerin büyüme hızını düşürdüğünü söyledi.

ÖNEMLİ REFORMLAR GEREÇKLEŞTİRDİK

Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'de Sosyal güvenlik, İşgücü piyasası, Ar-Ge ve enerji Piyasası reformlarını gerçekleştirdiklerin ifade eden Bakan Şimşek Türkiye 'de eğitime çok önem verilmelidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak beşeri sermayenin artırılması ile mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan 10 yaşında Buşra Baygeldi isimli küçük bir kız bakana yaklaşarak babasına iş istedi. Kızın babası Ali Baygeldi'yi yanına çağıran Bakan Şimşek iş konusunda yardımcı olacağını söyledi. Yapılan sunum sonrası bakan şimşek'e BAGİAD başkanı Beşir baymaz tarafından bir plaket verildikten sonra Mehmet Şimşek Ankara'ya gitmek üzere batman'dan ayrıldı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*