Bakan Şimşek'ten enflasyon itirafı

Bakan Şimşek'ten enflasyon itirafı.14423
  • Giriş : 29.04.2008 / 15:27:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Maalesef yurtdışından tedarik şoku yaşadığımız için enflasyon yüksek kalmaya devam edecektir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Financial Times ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İngiliz İş Konseyi işbirliği ile düzenlenen "Türkiye Sermaye Piyasaları Forumu"nda konuşan Şimşek, dünyayı üç krizin aynı anda vurduğunu bunun da daha önce görülmemiş bir durum olduğunu söyledi.

Şimşek, "Resesyon yaşanıyor. Hem emtia hem de gıda fiyatlarının artışı söz konusu" diye konuştu.

Makroekonomik politikaların yeterli seviyeyi tutturabilmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Şimşek, burada başarısız olmanın büyümenin geri kalması anlamına geleceğini kaydetti.

Son 30-40 yılın en düşük enflasyon seviyesinde olunduğunu anımsatan Şimşek, şöyle dedi:

"Ama rakamlara baktığımızda hedeflerin gerisinde kalmışız hem de epeyce gerisindeyiz. Mart itibarıyla yüzde 9.2'lik bir enflasyon yaşandı ancak bunun yüzde 6.1 kadarı enerji, gıda fiyatlarıyla alakalıdır.

Çekirdek enflasyonda belki hedefe çok yakınız ama maalesef yurtdışından tedarik şoku yaşadığımız için enflasyon yüksek kalmaya devam edecektir. Orta vadede bu şoklar tekrarlanmayacaktır. Bundan eminim.

Tabii ki petrol fiyatları daha da artacaktır ama belli bir seviyede kalacaktır diye düşünüyorum. Aynı şey gıda fiyatları için de söz konusu olacaktır. Yani orta vadede enflasyon beklentilerimiz hala iyi. Çünkü para politikamız sıkı olmuştur, sıkı olmaya devam etmektedir."

Çok tedbirli bir para politikasını devam ettirdiklerini ve orta vadede bunun başarılı olacağını düşündüklerini belirten Şimşek, ikincil etkilerin de kontrol altına alınmasını sağlamak zorunda olduklarını ondan dolayı da tedbirli bir para politikası gütmeleri gerektiğini ve bunu yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Mehmet Şimşek, "Geçtiğimiz aylarda yüzde 17 değil de yüzde 25 olsaydı ana enflasyona bunun etkisi fazla olur muydu? Olmazdı. Çünkü ana enflasyonda yüzde 60'lık dalgalanma esas olarak enerji ve gıdadan geliyor" diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'de enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek için kapasite, kurumsal yapı ve istek olduğunu, bu konuda yapılan çalışmaların şimdiye kadar başarılı olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı.

"Büyüme oranı bu şartlara rağmen gayet başarılı oldu"

Büyümenin geçen yıl Türkiye'de yavaşladığına da işaret eden Mehmet Şimşek, "Son 6 yılda Türkiye'de yaklaşık yıllık büyüme yüzde 7 ortalamada gerçekleşti. Burada emtia fiyatlarının ve net ihracatın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya olan katkısını düşünürseniz performans aslında çok iyi. Esasen altta yatan performans yüzde 8 oranında olmuştur, ki bu da Türkiye'yi en iyi performans gösteren ülkeler arasına sokmuştur" dedi.

Türkiye'de 2007'de yaşanan iki seçime ve kuraklığa rağmen yüzde 5.7'ye yakın büyüme hızı elde edildiğini söyleyen Şimşek, "Bana sorarsanız büyüme oranı tüm bu şartlara rağmen gayet başarılı oldu. Bu ülke nüfusu hala çok genç ve yüzde 30'u öğrenci. Dolayısıyla AK Parti gibi ancak çok güçlü bir hükümetin getireceği reformlarla, üretkenliği, verimliliği artırmasıyla birlikte büyümeyi başarabildik" dedi.

Şimşek, bunun artık potansiyel değil gerçek bir durum olduğunu ve büyüme potansiyeli olduğunu gösteren bir ülkenin gerçekten büyümesini göstermesi anlamına geldiğini söyledi.

Mehmet Şimşek, cari açıkla ilgili olarak da, "Türkiye'nin cari açığı bu yıl 50 milyar dolara yakın olabilir" dedi.

"Türkiye reel GSYH büyümesinde yüzde 6'yı kaldırır"

Bakan Şimşek, Türkiye'nin daha yıllar boyunca çok ciddi büyüme oranlarını sürdürebileceğini vurguladı.

Şu anda bazı belirsizlikler olmasına rağmen orta vadede Türkiye'de önemli ivmeler bulunduğunu, çok ciddi dinamizmin söz konusu olduğunu belirten Şimşek, "Türkiye önümüzdeki 10 yılda reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesinde rahat rahat yüzde 6'yı kaldırır. Türkiye önümüzdeki yıllarda Kanada, İtalya, Kore gibi ülkelerin arasında sayılacaktır" diye konuştu.

Reformların hali hazırdaki belirsizliklerin ötesine geçilmesini sağlayacağını ifade eden Şimşek, "Reformlar yavaşladı ya da yapılmıyor' demek aslında gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Bakan Şimşek, Sosyal Güvenlik Reformu'na da değindiği konuşmasında, "Reform hala birinci sınıf. Yaklaşık 1.2-1.3 trilyon dolar kazanacağız. Önümüzdeki 10 yılda yine açıklar olacak ama bu açıklar çok daha anlamlı şekilde düşmüş olacak" dedi.

Konuşmasının ardından izleyicilerin sorularını da yanıtlayan Şimşek, Türkiye'nin belli sektörlerde dünya çapında ağırlığının nasıl sağlanacağı yönündeki bir soru üzerine, özellikle inşaat ve müteahhitlik olmak üzere hizmetler sektöründe çok iyi olan Türkiye'nin turizmde de başarılı olabileceğini söyledi.

Bakan Şimşek, "Bence Türkiye, Avrupa'nın Meksika'sı olabilir. Olmak yolunda ilerliyor. Otomotiv ve dayanıklı tüketim mallarında çok önemli üreticiyiz. AR-GE Yasası ile bunlarda çok daha önemli ilerlemeler sağlayabiliriz. Tekstil var, İtalya'nın 60 milyar euroluk tekstil ihracatı söz konusu. Onları çok rahatlıkla yerlerinden edebiliriz" diye konuştu.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious