Bakan Şimşek'ten kriz uyarısı

Bakan Şimşek'ten kriz uyarısı.13561
  • Giriş : 16.09.2008 / 14:54:00

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Şimşek, dünyanın şu an yaşadığı krizi aylar öncesinden söylemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de meydana gelen iflas olayları ve ardından dünya piyasalarının sarsılması aslında aylar öncesinden Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek tarafından gündeme getirilmişti. Şimşek bu krizin sinyalini aylar öncesinden vermişti.

Yerel idareciler ve çeşitli meslek örgütü temsilcilerinin davetlisi olarak Denizli'ye gelen Bakan Şimşek bölgenin ekonomisi hakkında basına kapalı yapılan toplantının ardından ''Türkiye: Yeni Program'' adlı bir sunum yapmıştı.
Konuşmasının bir bölümünde özellikle işadamlarına seslenen Bakan Şimşek dünya krizine değinmişti.

Dünyanın büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu belirtmiş ve işadamlarını uyarmıştı. Şimşek, "Küresel ekonomi çok zor bir dönemden geçiyor. Ben size bütün samimiyetimle söyleyeyim şartlar zorlaşabilir bu noktadan sonra. Bunun yansımaları giderek dalga dalga geliyor. Biz, Türkiye'nin bundan en az etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde açıklama yapmıştı.

Enerji, gıda ve kredi krizi yaşayan dünya piyasalarının tehlike sinyali verdiğini ifade eden Şimşek'in işadamlarına küresel ekonominin çok zor bir dönemden geçtiğini şu sözlerle anlatmıştı:

"Ben size bütün samimiyetimle söyleyeyim, şartlar zorlaşabilir bu noktadan sonra. Çünkü dünya büyük bir krizle karşı karşıya bir yandan enerji fiyatlarının ayyuka çıkması, bir taraftan gıda krizi var. Bir yandan kredi krizi var. Bütün bunları topladığınız zaman dünya ekonomisi yavaşlıyor. Bakın 2. çeyrekte Avrupa küçülüyor. Amerika da küçülecektir. İthalat azaldığı, ihracat arttığı için yüzde 1.9 büyüdü. Bu büyümenin 2.4 puanı net ihracattan geldi. İhracat etkisi olmasaydı Amerika küçülmüştü. Zaten Amerika 4. çeyrekte eksiydi.

Dünyada hakikaten bir yavaşlama var. Önemli bir kredi krizi var. Bunun yansımaları giderek dalga dalga geliyor. Biz, Türkiye'nin bundan en az etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*