Bakan Tüzmen, bayan rektörle söz dalaşına girdi

Bakan Tüzmen, bayan rektörle söz dalaşına girdi.8881
  • Giriş : 06.03.2008 / 15:16:00

Tüzmen: "Boş konuşmalarla bizim işimiz yok, herkes kendi işini iyi yapsın, siyaseti bırakın biz yapalım"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuşmasında, "Öcalan'ın idam edilmediği bir süreçte bile rektör ismiyle idam sözcüğünün bir araya getirilmesini kınıyoruz, açıklamaları yapan genel başkan yardımcısına sözlerini aynen iade ediyoruz" diyen Prof.Dr. Pur'a, Tüzmen, "Boş konuşmalarla bizim işimiz yok, herkes kendi işini iyi yapsın, siyaseti bırakın biz yapalım" sözleriyle yanıt verdi.

TİM ile Marmara Üniversitesi arasındaki Teknokent protokol anlaşmasının imaza töreni rektörlük binasında gerçekleştirildi. Törene Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, Türkiye'nin son günlerde siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve bu sorunların ülkenin gündemine çok ciddi bir biçimde oturduğunu söyledi. Prof. Dr. Pur, "TSK'nın sınır ötesi operasyonu, dünyadaki ekonomik kriz, Türkiye'de işsizliğin yüzde 10 civarında olması ve ihracat açığı gibi sorunların üstüne bir de türban sorununun kabus gibi çökmesi tablosu içerisinde bir takım aydınlıklar da görüyoruz.

Üniversiteler toplumsal sorunlar ile ilişkili olmak zorundadır. Benim yönetimim döneminde tüm toplumsal sorunlara çözüm bulma konusunda kendimizi yükümlü hissediyoruz. Abdullah Öcalan'ın idam edilmediği bir süreçte bile rektör ismiyle idam sözcüğünün bir araya getirilmesini kınıyoruz. Açıklamaları yapan genel başkan yardımcısına sözlerini aynen iade ediyoruz. Biz üniversiteler olarak toplumun sorunlarından hiçbir şekilde uzak kalamayız. Bu nedenle Marmara Üniversitesi gerek yönetim kurulu, gerek senatosuyla oy birliğiyle hukukun üstünlüğünü tanıma kararı alınmış, hukukun üstünlüğü doğrultusunda hareket etmek ve bundan taviz vermemek konusunda bir deklarasyon yayınlamıştır" dedi.

Bunun ardından söz alan Bakan Kürşad Tüzmen, "Görüyorum ki sayın rektörümüz ve hocalarımız dolular" dedi. Tüzmen, "Bazı konularda platform neresi olursa olsun içindekileri bu platformlarda gündeme getirmeye çalışıyorlar. Bunun yeri burası değil aslında. Böylesine güzide bir bilim ortamında TİM ile Marmara Üniversitesi'nin geleceğin Türkiye'sini kurmak amacıyla yaptıkları çalışmanın içerisinde böylesine enerjimizi ve vaktimizi ve gerçekten sağlığımızı da sıkıntıya sokacak şekilde tartışmalara girmeden gelin hep beraber Türkiye'nin ihracatını nasıl artırabiliriz, kişi başına milli gelirin bu kadar düşük olduğu bir ülkede böylesine tartışmalar doğaldır" diye konuştu.

Amaçlarının kişi başına gelir seviyesinin yükseltilmesi ve ülkenin zenginleştirilmesi olduğunun altını çizen Tüzmen, şunları söyledi:

"Bu tarz tartışmaları geride bırakarak yolumuza devam etmeliyiz. Ben burada daha akademik bir konuşma yapmayı planlamıştım ama siz beni başka platforma çektiniz. Ben Türkiye'nin çıkışının, demokrasinin yerleşmesinin tek yolunun ihracatın artırılması olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bırakın bu tartışmaları. Gelin biz ihracatçının birikiminden, sizin birikimlerinizden yararlanarak Türkiye'nin ihracatına katkı sağlayalım. Ama esas istediğim şu an boşa vakit geçirmemek. Boş konuşmalarla bizim işimiz yok, herkes kendi işini iyi yapsın. Siyaseti bırakın biz yapalım. Bilim dünyası da kendi işini yapsın. Daha fazla makale yazın. Dünya Üniversiteler Birliği'nde en üst seviyelerde yer alabilen Türk üniversiteleri yaratalım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious