Bakan Tüzmen, Irak'a gidecek

  • Giriş : 23.06.2008 / 22:33:00
  • Güncelleme : 23.06.2008 / 22:21:23

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakan Erdoğan'ın Irak'a yapacağı resmi ziyaret öncesinde önümüzdeki hafta bir grup işadamı ve bürokrat ile birlikte Irak'a iki günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Hassan Abdulla Fakhro'yu kabulü sırasında konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ziyaret öncesinde önümüzdeki hafta bir grup işadamı ve bürokratla birlikte Irak'a 2 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştireceğini söyledi. Demir-çelik ve çimento alımı için özel sektör temsilcileriyle birlikte Türkiye'ye gelen Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Hassan Abdulla Fakhro'ya iki ülke arasındaki ticaret hacminin azlığından yakınan Tüzmen, Bahreyn ile olan ticaret hacminin geçen seneye oranla 200 milyon dolar seviyesine ulaştığını belirterek, iki ülke arasında olan ticaret hacminin daha da ileri seviyelere ulaşmasını istediklerini söyledi.

ANKARA'DA BAHREYN BÜYÜKELÇİLİĞİ AÇILACAK

Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Hassan Abdulla Fakhro ise konuşmasında, Türkiye'nin körfez birliğinde önemli bir ortak olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin körfez ilişkilerinde önemli bir katkısı olacaktır" dedi. Arap ülkelerinin de istisnasız Türkiye'yi izlediğini vurgulayan Fakhro, söz konusu ülkelerin Türkiye'yi birçok bakımından örnek aldıklarını söyledi. Fakhro, Ankara'da Bahreyn Büyükelçiliğinin açılacağını ve Bahreyn Kralı'nın Ankara'ya bu çerçevede resmi bir ziyarette bulunacağı bildirdi.

Toplantının sonunda gazetecilerin Irak'a ne zaman gideceksiniz? sorusu üzerine Tüzmen, "Yarın İspanya'ya gideceğiz. Daha sonra da sayın Başbakanımızın Irak ziyareti öncesinde bir ön çalışma yapmak amacıyla ziyaretimiz olacak. Şu anda arkadaşlarımız planlıyorlar. Tahmin ediyorum Pazar, Pazartesi günlerini kapsayacak iki günlük bir çalışma olacak" dedi.

Petrol arama konusuyla ilgili olarak ise Tüzmen, "Buraya heyetler geldi onlar üzerinde de çalışıyoruz. Biz teşkilatımız bütün arkadaşlarımız Irak pazarında elimizden geldiği kadar alt yapı, üst yapı çalışmalarında yer almak istiyoruz. Zaman zaman bazı yanlış anlamalar olmuştu. Onların giderilmesi konusunda da önemli adımlar attık" dedi.

Tüzmen ziyaretin Irak ile olan ilişkilerin gelişmesine de önemli bir ivme kazandıracağını belirterek, ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine ulaşacağını, müteahhitlik hizmetlerinin de gelişeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious