Bakan Tüzmen: Aynı yanlışı yapmayalım

Bakan Tüzmen: Aynı yanlışı yapmayalım.5252
  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Kürşad Tüzmen, "Biz istikrarlı ve normal değerinde bir kur istiyoruz. Bunu ihracatımızı daha çok arttırarak dış ticaret açığını ve cari açığı düşürmek için istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şimdi aynı yanlışı bir kez daha tekrarlamamalıyız. Döviz kurları ile dış ticaret dengesi arasındaki ilişkinin tartışılmayacak kadar kesin olduğunu açıkça görülmüştür." diye konuştu.
Tüzmen, ihracatın son durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ihracatta program hedefinin temmuz ayında ihracatçıların ihracat hedefinin ise 16 Ağustos tarihi itibariyle aşıldığını belirterek, " Döviz kurlarında yaşanan yükselme ile birlikte ihracat artışımız hızlandı. İhracatçı Birlikleri kayıt rakamlarına göre yılbaşından beri 7,5 aylık ihracatımız 50 milyar 245 milyon doları, geriye dönük son 12 aylık ihracatımız da 80 milyar doları aştı" dedi.

Tüzmen, Ocak-16 Ağustos tarihlerini kapsayan 7,5 aylık dönemde tarımsal ürün ihracatının 5 milyar 537 milyon dolara, toplam sanayi ürünleri ihracatının da 43 milyar 508 milyon dolara ulaştığına dikkat çekerek, ihracattaki sektörel dağılım ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Hazır giyim ve konfeksiyon 8 milyar 559 milyon dolar, taşıt araçları ve yan sanayi 9 milyar 460 milyon dolar, elektrik-elektronik 4 milyar 723 milyon dolar, makina ve aksamları 1 milyar 902 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller 7 milyar 369 milyon dolar, çimento ve toprak ürünleri 1 milyar 240 milyon dolar, madencilik ürünleri 1 milyar 200 milyon dolar, tekstil ve hammadeleri 2 milyar 980 milyon dolar, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 1 milyar 197 milyon dolar"


"AYNI YANLIŞI TEKRARLAMAYALIM"

Dalgalanma sonrası YTL'nin yeniden değerlenmeye başlamasının ihracatçıları yeniden sıkıntıya soktuğunu kaydeden Tüzmen, "Biz ihracatçılar için istikrarlı ve normal değerinde bir kur istiyoruz. Bunu ihracatımızı daha çok arttırarak dış ticaret açığını ve cari açığı düşrmek için istiyoruz. İstikrarlı istikrarsızlık ihracatı olumsuz etkilemekte firmalarımzın karlılıklarını yok etmektedir. Müşterilere verilen fiyatlar kurlardaki düşüş nedeniyle zarara yol açmaktadır. Firmalarımızın karlı ihracat yapmaları için önlerini görmeleri gerekir" diye konuştu.

Türkiye'nin en fazla ihracat yapan hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe toparlanma yaşandığına dikkat çeken Tüzmen, döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatının son aylarda önemli artışlar gösterdiğini ifade etti. Tüzmen, son günlerde dövizde görünen düşüşün hazır giyim ve konfeksiyon ihracatına darbe vurmasından endişe ettiğini belirtti.

Aşırı değerli YTL nedeniyle yaşana sıkıntıların herkesçe görüldüğünü kaydeden Tüzmen, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz dönemde yapılan yanlışların bedelini ağır ödedik. Şimdi aynı yanlışı bir kez daha tekrarlamamalıyız. Döviz kurları ile dış ticaret dengesi arasındaki ilişkinin tartışılmayacak kadar kesin olduğunu açıkça görülmüştür. Bu nedenle aynı yanlış tekrarlamadan ihracatımızı arttırmaya bakmalıyız. İhracat artışımızı engelleyecek, ithalatımızı dolayısıyla dış ticaret açığımızı arttıracak politikalara izin vermemeliyiz. Artık bu konuda herkes hassasiyet göstermeli, ihracata dayalı büyüme modelinin gereğini yapmalıdır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious