Bakan Tüzmen: 'Döviz kuru düşük'

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, döviz kurlarındaki dalgalanmanın çok iyi bildiğini iddia edenle hiç bilgisi olmayanı aynı noktada birleştirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin dış ticaret noktasında Lübnan'a asker gönderilmesi tartışmalarını değerlendiren Tüzmen, Türkiye'nin hem dış ticaretini hem de bölgedeki barış unsurlarını dikkate almak durumunda olduğunu belirtti. Fındık fiyatlarının belirlenmesi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Tüzmen, fiyatın üreticilerde dikkate alınarak son yıllarda fiyat ortalamasının biraz üzerinde olması gerektiğini ifade etti.
İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampusü'nde düzenlenen "Geleceğin Gümrük İdareleri ve Gümrük Müşavirleri" toplantısına katılan Bakan Kürşad Tüzmen, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin döviz kurlarının hangi saviyede olması gerektiği ile ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Tüzmen, "Geçtiğimiz dönemdeki dalgalanmalar çok iyi bildiğini iddia edenle hiç bilgisi olmayanı aynı noktada birleştirmiştir. Kurlar, dış ticaret üzerine direkt etki ediyor. Aşırı değerli TL ithalatı patlatmakta, ihracatı azaltmaktadır. Son dönemde ihracatın ivme kazandığını patlama yaptığını, ithalatın da azaldığını görüyoruz. Artık değerler herkesin anlayabileceği hale geldi. Döviz kuru bin 500'lere hareket ettiğinde ihracatta artış, ithalatta azalma oldu. Şu anda bin 500'ün üzerinde bir kur ihracata yardımcı olacak ve bu seviye çok normal bir seviyedir" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesi tartışmalarının ihracata etkisinin nasıl yansıyacağı şeklindeki soruna Bakan Tüzmen, Türkiye'nin ihracatının yüzde 32.8'ini bölge ülkelerine yaptığını kaydetti. Türkiye'nin uluslararası politikada doğru hareket etmesi gerektiğini ve ihracatını da artırması gerektiğini söyleyen Tüzmen, "Bu politikalarla ilgili herkesin görüşü alınmalı. Bu coğrafya bizim yabancı olmadığımız bir coğrayadır. Bizim ve bölge ülkelerinin sorunlardan tek çıkış şansı bölge ülkelerinin birbirleriyle ticaret olanaklarını gözden geçirmeleridir" dedi.

Fındık fiyatlarının belirlenmesiyle ilgili soruları da yanıtlayan Tüzmen, Türkiye'nin normal fındık ekim alanlarıyla yaptığı üretimin belli bir istikrarın sağlanması için yeterli olduğunu söyledi. Arz fazlasının her zaman sıkıntı yaratacağını belirten Tüzmen, lisanslı depoculuk anlayışı ile sorunların aşılacağını ifade etti. Bakan Tüzmen, "Bizi ilgilendiren istikrarlı bir ihracat artışının sağlanmasıdır. Daha önce çok yüksek bir fiyattan alım yapan Fisko Birlik'in kararlarını yeniden düşünmesi gerekir." dedi. Fındık fiyatının istikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracat fiyatı olması gerektiğini tavsiye eden Tüzmen, "Bu fiyat önümüzdeki günlerde oluşacak. Son yıllardaki ortalama fiyatın biraz üzerinde ve üretici olanakları da dikkate alınarak fiyat belirlenmeli. Şu an için belli bir fiyatın açıklanması doğru değil. Fındıkta dünya birincisi konumundayız. Fındık borsasının Türkiye'de kurulması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious