Bakan Tüzmen; 'müteahhitlik hizmetini gelişti'

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracat gelirinin ilk sırada yer aldığını belirterek, onun arkasından turizm gelirinin geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüzmen, bu sene 12 milyar dolarlık yurt dışı müteahhitlik hizmeti projesinin üstlenileceğini kaydetti.
Devlet Bakanı Tüzmen, Uluslararası Ekonomi ve Türkiye, Fırsatlar ve Tehditler konulu sempozyuma katıldı. Tüzmen, burada yaptığı konuşmada, ihracat gelirinin 73 milyar dolar ile ilk sırada yer aldığını, onun arkasından turizm gelirinin geldiğini, son dönemde ise turizm gelirini yakalayabilecek yurt dışı müteahhitlik hizmeti sektörünün ortaya çıktığını açıkladı.

Tüzmen, müteahhitlik hizmetlerinin geçtiğimiz yıl 9.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, bu sene 12 milyar dolarlık yurt dışı müteahhitlik hizmetleri projesinin üstlenileceğini söyledi.

"Doğru strateji, doğru analiz ile tehdit unsurları fırsat unsurları haline getirilebilir" diyen Tüzmen, bunun için ise üniversite, iş dünyası ve bürokrasinin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin faiz artırımı olup olmayacağı yönündeki sorularını cevaplayan Tüzmen, bu konuda yorum yapmak istemediğini söyledi. Tüzmen, "Değerlendirmeleri ilgili arkadaşlar yapıyor. Ben bugüne kadar bu konularda epeyce konuştum, zamanında konuştum, dolayısıyla sonra yorum yapmak istemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious