Bakan Tüzmen: 'Savunmada gol yeriz'

Bakan Tüzmen: 'Savunmada gol yeriz'.13342
  • Giriş : 28.02.2009 / 06:24:00
  • Güncelleme : 28.02.2009 / 00:37:47

Bakan Tüzmen, krizin en az etkilediği ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, "Bu dönemde savunma yaparsak gol yeriz, hücum oynamalıyız." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünyayı etkisi alan ekonomik krizin en az etkilediği ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, "Bu dönemde savunma yaparsak gol yeriz, hücum oynamalıyız." dedi.
Kocaeli Sanayi Odası (KSO)'nın davetlisi olarak ile gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, KSO Meclis Salonu'nda meclis üyelerine hitap etti. Tüzmen, Kocaeli'nin sanayide Türkiye'nin göz bebeği olduğunu belirtti. Kocaeli'nin ihracatının 2002-2008 arasında 6 kat arttığına değinen Tüzmen, Kocaeli'nin Türkiye'nin 'Detroit'i" olma yolunda ilerlediğini söyledi. Dünya'yı uzun bir süreden beri etkisine alan ekonomik krize de değinen Tüzmen, krizin Türkiye'yi de etkilediğini ancak, bu etkinin diğer ülkelere oranla daha düşük olduğunun altını çizdi.

Tüzmen, "Tüm dünyada az evvel rakamlar verdim. Japonya ihracat rakamında yüzde 46 düşüş var, Güney Kore'de yüzde 25 ihracat düşüşü var. Almanya sanayi devidir. Almanya'nın sanayi üretimi yüzde 14 oranında düşmüştür. Tabi 2008'den sonra Türkiye'de yaşanıyor bu sorunlar, hükümet elinden geleni yapıyor." dedi.

işten çıkarmalara da değinen Tüzmen, çalışmaların aynen devam ettiğini ifade etti. Ancak dünyada yaşanan krizden, özelikle istihdam alanında etkilenmemenin mümkün olmadığını ifade eden Tüzmen, bunun için ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

İşçi çıkarmalarına da değinen Tüzmen, Türkiye'de işsizlik rakamları son 5-6 senede büyük bir düşüş yaşadı. Neden, çünkü Türkiye çok büyük bir ticaret hamlesi yaşadı. Yani 36 milyar dolarlık ihracatı 132 milyar dolara getirirken çok büyük bir istihdam sağladı. Hatırlayın geçen sene burada gemi inşa sektöründe herkes oradaki çalışma koşulları ile ilgileniyordu" dedi.

Tüzmen, Türkiye'nin şu anki aşamada ihracat çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Tüzmen şöyle dedi: "7 haftadır 7 ülkeye gittik. Bir milyar dolar üzerinde ihracat bağlantısı direk olarak yapıldı. Bunlar tetikleyicidir. İleriki dönemlerde ihracatın artması için son derece önemli bir harekettir, daralan hacmi mümkün olduğu kadar aşağı indirmek ve böylesine bir dönemde hasarın etkisini azaltmak için. Biz savunmada gol yeriz, hücuma geçmeliyiz. Nasıl oynayacağız, zaten bunun planını yaptık komşu ülkelerle Afrika ülkeleriyle, Asya, Latin Amerika ülkeleriyle."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*