Bakan Tüzmen'den ilginç Irak yorumu

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak’ın huzur, barış ve istikrar içinde olmasını istediklerini ifade ederek, "Irak’ta ölüler, dirilerden daha fazla kaosa neden oluyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Tüzmen, AK Parti grup toplantısından önce, Irak eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan’ın sabaha karşı idam edilmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken, bu idamların Irak’a katkı yapacağını düşünmediğini söyledi.
Tüzmen, "Kin tohumlarının ekilmemesi lazım. İleriye dönük, Irak’ın huzur, barış ve istikrar içinde olmasını arzu ediyoruz. Ölüler, dirilerden daha fazla Irak’taki kaosta artışa sebebiyet veriyor. Bunu, bu şekilde değerlendirmek lazım" diye konuştu.
En büyük arzularının Irak’ın kısa zamanda istikrara kavuşması, tek ve bütün bir Irak’ın, Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından birisi haline gelmesi olduğunu kaydeden Tüzmen, "Ancak Irak’taki kaos artıyor" dedi.

BARIŞ İÇİNDE YAŞAMA BAŞARISI
"Çok uzaklardan, Ortadoğu’nun gerçekleri bilinmeden yapılan çalışmaların sıkıntılar yaratacağını, bu coğrafyada binlerce yıl yaşamış Türk toplumunun birikimden yararlanılması gerektiğini söylemiştik" diyen Tüzmen, "Biz DNA’larımızla, genlerimizle buradaki bütün ülkelerle barış ve huzur içinde yaşama başarısını göstermiş bir milletiz" dedi.
Tüzmen, Türk milletinin bu konudaki tecrübesi ve birikiminden yararlanılması gerektiği halde yararlanılmadığını kaydederek, "Bugün olan oldu artık. ’şöyle olsaydı, böyle olsaydı’ şeklindeki yorumlardan ziyade, bir an önce Irak’ın istikrarlı bir şekilde dünyada yerini almasını sağlamamız, Irak halkına yardımcı olmamız lazım" diye konuştu.
"Orada insanlık ayıbı yaşandı" diyen Tüzmen, en kısa sürede de bu ayıbın ortadan kalkması için bütün ülkelerin el birliğiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

"DUYGULAR BİZDE KALSIN"
Kürşad Tüzmen, "Taha Yasin Ramazan’ın idam haberini aldığınızda ne hissettiniz?" sorusu üzerine, Ramazan’ın, Irak’ta görüştüğü yetkililerden birisi olduğunu ifade etti.
"Duygular bizde kalsın" diyen Tüzmen, idamların Irak’taki barışa katkı sağladığını düşünmediğini söyledi.
Tüzmen, Irak’ın yeni bir Lübnan olmaması gerektiğini belirterek, "1960’ların Lübnan’ı, 2007’lerde hala istikrara kavuşmamışsa biz de bunu, en önemli ticaret ortaklarımızdan birisi olan Irak’ta görmek istemiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious