Bakan Tüzmen'den Yunanistan'a çağrı

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Yunan Bakan Aristotelis Pavlidis'e Yunan adaları ile Türk Ege kıyıları arasında ticaret köprüsü kurulması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Tüzmen, Yunan Bakan Pavlidis ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yatırımların hızla arttığını belirterek, “Ticarette de hızlı davranmamız gerekiyor. Adalarla Türk Ege kıyılarının ticaretinin gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Adalarla Ege kıyılarının ticaretinin gelişmesi, Türk-Yunan ilişkilerine de büyük katkı yapacaktır” dedi.

Yunan adaları ile Türk Ege kıyıları arasında yaş meyve ve sebze ticareti konusunda büyük potansiyel olduğuna dikkat çeken Tüzmen, şunları söyledi:

“Buraya gelmeden hemen önce İzmir'de uluslararası akreditasyona sahip bir labaratuvarı hizmete açtım. Bu laboratuvar adalara yönelik yaş meyve ve sebze ile gıda ürünleri ihracatında önemli kolaylıklar sağlayacak. Bugün adalara yapılacak ihracat, Edirne-Atina üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu, hem zaman kaybına yol açmakta hem de yaş meyve ve sebzelerin zaman zaman bozulmasına neden olmaktadır. Biz İzmir'deki laboratuvarımızı bu iş için kullanmak istiyoruz. Yunanistan bu laboratuvara yetkililer gönderir ve denetimleri bu laboratuvarlarda yaparsa, biz adalara birkaç saat içinde sevkıyatlarımızı tamamlayabiliriz. Özellikle turizm sezonunda Ege kıyılarımızdaki il ve ilçelerden adaların tüm sebze ve meyve ihtiyaçlarını çok taze olarak karşılayabiliriz. Bu konuda önümüzdeki günlerde İzmir'de açılan laboratuvarla beraber önemli gelişmeler yaşanacağına inanıyorum. Yunan adaları ile Türk Ege kıyıları arasında ticaret köprüsü kuralım. Bunu başarabiliriz.”

Yunan Bakan Pavlidis ise görüşme sırasında din ve milliyet farkı gözetmeksizin bölgede iş yapabileceklerini belirterek, Türk iş adamlarının Rodos'ta bulunmasından ve Yunan iş adamları ile görüşmelerinden çok memnun olduğunu bildirdi.
Pavlidis, “Yunan adaları ve Türk Ege kıyıları arasında, sanayide, tarımda, hizmet sektöründe işbirliği yapabiliriz. Özellikle turizm alanında işbirliği kurabiliriz. Yunan hükümeti olarak bu konuda kararlıyız. Bakan Tüzmen'in önerdiği adalarla Ege kıyılarının ilişkilerinin geliştirilmesi fikrini tamamen destekliyorum” diye konuştu.

“TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ”

Tüzmen'e, hükümetinin bir mesajını ileten Pavlidis, “Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz. Türkiye'nin AB üyeliğini, bölge yaşamının bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

Bugüne kadar AB projeleri konusunda ortak çalışma yapmayı gerçekleştiremediklerini kaydeden Pavlidis, Türkiye ve Yunanistan olarak AB projelerini iki ülkenin yararına ortak değerlendirebileceklerini ifade etti.

“YUNAN ADALARINDA TÜRK YAŞ MEYVE VE SEBZESİ İÇİN BÜYÜK PAZAR VAR”

Görüşmeden sonra Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, Yunan adaları ile Türk Ege kıyılarındaki il ve ilçelerin ilişkilerinin gelişmesinin tarım sektörüne katkı sağlayacağını belirtti. Tüzmen, şöyle konuştu:

“Özellikle turizm sezonunda Yunan adalarının yaş meyve ve sebze ihtiyacı büyük boyutlara ulaşmaktadır. Yunanistan bu ihtiyacını değişik yollarla karşılamaktadır. Ancak biz bu ilişkiyi kurabilirsek, adaların tüm ihtiyacını Ege bölgemizdeki üreticilerden karşılayabiliriz. Yunan adalarında Türk yaş meyve ve sebzesi için büyük pazar var. Bu pazarı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Yaptığımız bu ziyarette gerek iş adamlarımızın görüşmeleri gerekse bizim resmi temaslarımız çok yararlı olmuştur. Önümüzdeki dönemde Yunanistan ile ticaretimizi bu alanda da önemli ölçüde artıracağız. Bundan Egeli üreticilerimiz kadar adalar halkı da yarar sağlayacaktır. Hem ucuz hem de taze yaş meyve ve sebze temin etme olanağına kavuşacaklardır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious