Bakan Tüzmen'in Çin çıkarması

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve yüzden fazla Türk işadamı, Çin ile ticari ve ekonomik alanda yeni bir sayfa açmak için bu ülkeye dev çıkarma yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

18-23 Eylül tarihleri arasında Devlet Bakanı Tüzmen başkanlığındaki 125 kişilik işadamı, milletvekilleri, eski bakanlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve bürokrat heyeti, Çin Ticaret Bakanı Bo Şilay (Bo Xilai)'ın resmi davetlisi olarak bugün Çin'e geldi.

Tüzmen ve beraberindekiler, temaslarına ilk olarak ülkenin doğusundaki ticaret ve finans merkezi Şanghay şehrinden başlayacak. Türk heyeti yarın Şanghay'da Belediye Başkanı Han Cou (Han Zhou) ile görüştükten sonra Türk-Çin Ticari ve Ekonomik İşbirliği Semineri'ne katılacak. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman'ın da katılacağı gezide, İş Bankası'nın Şanghay temsilciliği açılacak. Buradaki bir dizi temaslarının ardından Pekin'e geçecek olan Tüzmen ve beraberindekiler, Çinli üst düzey yetkililerle bir araya gelecek.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Zülfikar Kılıç, ziyaretin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, ziyaretin iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde yeni bir sayfa açacağını söyledi. Kılıç, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi ve aynı zamanda dünyanın 4. büyük ekonomisi olan Çin ile ''kazan-kazan'' prensibine dayalı yeni açılımlar getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

-TİCARET AÇIĞI TÜRKİYE ALEYHİNE BÜYÜYOR: 2006 SONUNDAKİ AÇIK 9 MİLYAR DOLAR OLACAK-

2006'da da devam eden ticaret açığı Türkiye'nin aleyhine büyümekte. Son verilere göre, 2006 sonu itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacminin 9.5 milyar dolar olması beklenirken, ticaret açığının da 9 milyar dolar olması tahmin ediliyor. Türkiye'nin Çin'e yapacağı ihracatın, yine 2006'nın sonunda 650 milyon dolar olması beklenirken, Çin'den yapılacak ithalatın da 9 milyar dolara yakın olacağı tahmin ediliyor. Çin ekonomisinin içinde Türkiye'nin pazar payı toplam ticaret hacmi açısından sadece beş yüzde birlik büyüklüğe tekabül ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious