Bakan Tüzmen'in Obama tahmini

Bakan Tüzmen'in Obama tahmini.14496
  • Giriş : 06.11.2008 / 21:59:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, seçim kampanyasında Ermeni Meselesi ve Kıbrıs konusunda Türkiye aleyhine konuşmalar yapan Barack Obama'nın bundan sonraki tutumuna dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir dizi açılışlarda bulunmak üzere Mersin'e gelen Bakan Tüzmen, ressam Mehmet Bal'ın Gazeteciler Cemiyeti'ndeki "Çizgilerle Kurtuluş Savaşı" resim sergisini gezdi.

Burada gazeteciler tarafından ABD başkanlığına seçilen Barack Obama'nın seçim kampanyası

dönemindeki Ermeni meselesi ve Kıbrıs konusundaki sarf ettiği konuşmaları hatırlatılan Bakan Tüzmen, "Taşlanan baş akıllanır diye bir tabir vardır. Obama da seçimden önce verdiği sözlerini koltuğa oturduktan sonra gözden geçirecektir." dedi.

ABD'deki seçim sürecinin son derece demokratik bir ortamda bütün dünyaya örnek olacak şekilde geçmiş olmasının kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Tüzmen, "Amerika'nın tarihinde ırk ayrımcılığı yapılan bir dönemden geldiğini düşünürsek, kimsenin bile hayal edemeyeceği Marter Luther King'in gördüğü rüyanın gerçekleşmesi olarak söyleyebiliriz. Bu bütün dünya demokrasileri için örnek bir çalışma." diye konuştu.

Obama'nın seçim çalışmaları sırasında birçok söz verdiğini, vaatte bulunduğunu hatırlatan Tüzmen, şöyle devam etti: "Bunlar hem ekonomik, hem siyasi, hem de dünya siyaseti açısından son derece önemli. Ancak biz geçmişte de gördük ki ABD başkanları bütün dünyada olduğu gibi devlet başkanlığı makamına gelip yeterli bilgilendirme yapıldıktan sonra seçim çalışmaları sırasındaki sözlerini tekrar gözden geçirirler, değerlendirirler. Bu bütün dünyada aynı şekilde olduğu gibi bizim içinde aynı şekildedir. Sonuçta şöyle bir laf var 'taşlanan baş akıllanır' Dolayısıyla, kendisine gerekli bilgiler, doğru bilgiler, objektif bilgiler verildiği zaman içinde Türkiye'nin de bulunduğu coğrafyada yapılacak çalışmalarla barış ortamını sağlayacak desteği vereceğine inanıyorum."

KENDİMİZİ İYİ ANLATIRSAK ÇOK DAHA İYİ NETİCELERİ ALABİLİRİZ

Obama'nın yapacağı icraatları konuşmak için zamanın çok erken olduğunu, ancak ocak ayından sonra icraatlarını görmenin mümkün olabileceğini aktaran Tüzmen, "Ocak ayına kadar gerekli lobi faaliyetlerini iyi bir şekilde gerçekleştirerek, Obama'nın doğru bilgilendirilmesini sağlamamız lazım. Bunun için el birliği ile hepimiz çalışmalıyız. Bu bizim için bir görevdir." ifadesini kullandı.

Tüzmen, şunları kaydetti: "Dünya ekonomisinin nasıl yönlendirildiğini son krizden sonra hep beraber gördük. Bütün dünyanın etkilendiği bir hadise dünya siyasetini de yönlendirecektir. Tabii ki bütün bu olayların ışığında önce iyi niyetli objektif bir şekilde bu çalışmayı beklemek zorundayız. Yeni bir başkan enerjik bir başkan Türkiye kendisini iyi bir şekilde anlatabilirse çok daha iyi neticeleri bölgemizde alabiliriz. Dünya siyaseti oldukça zor bir konu. Doğru bilgilendirme, doğru zamanda yapılması lazım. Sayın Başkan'ın dünya ekonomisine ve ABD ekonomisine pozitif etkisi olmasını bekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*