Bakan Unakıtan: AK Parti laikliğin en büyük teminatıdır

Bakan Unakıtan: AK Parti laikliğin en büyük teminatıdır.9923
  • Giriş : 08.10.2007 / 08:16:00

Unakıtan, ''Türkiye demokratik, laik bir hukuk devletidir. AK Parti bu prensiplerin en büyük teminatıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. AK Parti bu prensiplerin en büyük teminatıdır. Bunun dışında kimse bir şey düşünmesin'' dedi.
Bakan Unakıtan, AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı'nca Öğretmenevi'nde düzenlenen İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, 2 hafta sonra referanduma gidileceğini belirterek, halkın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den sonraki cumhurbaşkanını kimin seçeceğine karar vereceğine kaydetti.
Kapı kapı dolaşarak referandumun önemini anlatacaklarını ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:
''Belediyeyi, milletvekillerini, iktidarı, muhalefeti kim seçiyor? Halk seçiyor. Bir de milletin başı olan cumhurbaşkanını seçsin, ne var? Halk seçtiği zaman hiç bir problem kalmıyor. Siyasi tarihimize baktığımız zaman Cumhurbaşkanı seçimi geldiği zaman bir sancıdır tutar. Bir problem, sıkıntı, gerilim. Yeter artık. Bu millet artık kısır çekişmelerden bıktı. Milletin gündeminde ekonomi var. Millet refahını artırmak istiyor. Yanımızdaki Avrupa refah içinde yaşıyor da biz niye yaşamayalım. Türkiye lüzumsuz gündemleri, problemleri gündeminden çıkarması lazım. Bunları Türkiye'nin gündeminden çıkarmanın tek bir çaresi var. Halka gitmek. Halk her şeyi çözüyor.''

-''GELECEK DAHA İYİ OLACAK''-
Bakan Unakıtan, seçimlerden önce Cumhurbaşkanı seçimi yapmak istediklerini belirterek, kulisler ve çalışmalar derken sürecin kilitlendiğini bildirdi.
Kilitlenmiş vaziyeti halkın çözeceğini, anahtarın halkın elinde olduğunu ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle devam etti:
''Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri milletin egemenliğine dayanır. Dolayısıyla millete gitmek kadar bu cumhuriyete güzel bir hizmet olamaz. İşte referandum. Artık referandumlara da alışalım. Çünkü biz halkın içinden çıkan bir iktidarız. Cumhuriyetin değiştirilemez nitelikleri var. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bunun dördüne birden gözümüz gibi sahip çıkmamız lazım. AK Parti bu prensiplerin en büyük teminatıdır. Bunun dışında kimse bir şey düşünmesin. Bu prensiplerin her zaman başımızın üstünde yeri var. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi demek, artık Türkiye'de sıkıntı, gerilim, problem, kısır çekişme kalmayacak demektir.
Cumhurbaşkanını da halk seçtiğinde kimse bir şey diyemeyecek. Türkiye'nin ufku açılmış olacak. Gelecek daha iyi olacak. Bu bir prosedür değişikliğidir. Türk milletinin bu referanduma 'evet' diyeceğine inanıyoruz.'' Bakan Unakıtan, 22 Temmuz seçimlerinde Eskişehir'den milletvekili adayı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Eskişehir kazanacak dedim. Belediye başkanları ve teşkilatın çalışmasıyla Eskişehir kazanmaya başladı ve kazanmaya devam edecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Ahsen Unakıtan'a da teşekkür ediyorum. Bu toplantıya katılmak istedi. Onun gelmesi benim motivasyonum açısından önemli. O yüzden teşekkür ediyorum. Bazen gece yarısı muhtarlar Ahsen Hanımı arıyorlar. Ahsen Hanım bizim kamyona Büyükşehir Belediyesi el koydu. Kurtar bizi diyorlar. Ahsen Hanımın Eskişehirlilere hizmetleri fazladır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious