Bakan Unakıtan: "Bizim komünistler Çin'e gitse..."

Bakan Unakıtan:
  • Giriş : 29.05.2008 / 00:51:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 16:28:35

Maliye Bakanı Unakıtan dünyada en büyük yabancı sermaye alan ülkenin Çin olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hesap Uzmanları Kurulunun 63. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ''Türk Ticaret Kanunu Tasarısı ve Denetim'' konulu panelin açılışında konuşan Unakıtan, yeni tasarı ile 51 senelik Türk Ticaret Kanununun değiştirildiğini ifade etti.

''51 sene aynı elbise içinde durmanın imkanı yok'' diyen Unakıtan, Yeni Türk Ticaret Kanununun önemli bir reform olduğunu ve Türkiye'yi çağdaş ve ileri ülkeler seviyesine götüreceğini vurguladı.

Toplantıya gelmeden önce İsveç Maliye Bakanının kendisini ziyaret ettiğini belirten Unakıtan, konuk bakanın ''ekonomik gelişmelerini takip ediyoruz. Yabancı sermayede büyük sıçrama yaptınız. Bundan sonra bu devam edecek mi, tedbir alıyor musunuz'' diye sorduğunu anlattı.

Kendisinin de İsveçli bakana ''evet tedbir alıyoruz'' diyerek yeni ticaret kanunundan bahsettiğini belirten Unakıtan, şöyle konuştu:

''Biz bu düzenlemeyle, artık ileri ülkeler ile aynı dili konuşuyoruz. Burada çağdaş bütün hükümler var. Yabancı sermaye geldiği zaman kendi memleketinde, ülkesinde ne varsa burada o olacak. Bizim hedefimiz AB'ye tam üye olmak ve oradaki kriterleri Türkiye'ye taşımak. Bu reform yapıldığında da yabancı sermaye bakacak, Türkiye aynı Avrupa gibi. Bizde de azınlık hakları korunuyor şeffaflık var. İşte bu kanun onun alt yapısını sağlayacak.''

YATIRIMDA 3'NCÜ ÜLKE TÜRKİYE

Maliye Bakanı Unakıtan konuşmasında, dünyada en büyük yabancı sermaye alan ülkenin Çin olduğuna dikkati çekerken, ''komünist Çin ama adı komünist. Bizim komünistler Çin'e gitse de biraz kafayı değiştirse. En çok özelleştirmenin yapıldığı ülke Çin. Gidenlere bir sorsalar en azından. Dinlediğin zaman insanın ağzı açık kalıyor'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde İsviçre ile Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşması imzaladıklarını da hatırlatan Unakıtan, imza sonrasında yabancı yatırımcıların kendisine çeşitli değerlendirmelerde bulunduklarını da ifade etti.

Bu değerlendirmeler sırasında yatırımcıların; en çok Çin'e yatırım yaptıklarını, bunu Hindistan'ın takip ettiğini söylediklerini kaydeden Unakıtan, ''üçüncü olarak Türkiye'ye yatırım yapacağız'' dediler. (Maliye Bakanı bize kızdı, bize köşe kadısı dedi), diyorlar. Derim tabii, siz ekonomiye politik bakıyorsunuz. Nasıl karalayalım? Lütfen özgürce bu işi ele alın, değerlendirmesini ona göre yapın'' şeklinde konuştu.

MALİ DİSİPLİNE DEVAM

Unakıtan, Türkiye'de mali disiplin ve reformların devam edeceğini belirttiği konuşmasında, Türk Ticaret Kanununun da bunun örneklerinden birisi olduğunu dile getirdi.

Unakıtan, bu kanunu destekleyen diğer düzenlemelerin de çıkması gerektiğini ve buna ilişkin çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Türkiye'de yeni dönemde hizmet sektörünün daha da ağırlık kazanacağına işaret eden Unakıtan, büyük denetim firmalarının da başta İstanbul olmak üzere ülkede boy göstereceğini kaydetti.

Bu gelişmeler paralelinde tarım sektöründeki nüfusun çok daha azalacağını anlatan Unakıtan, şunları söyledi:

''(Köylü köyde kalsın). Köylüyü köyde bıraktıramazsın arkadaş hiç uğraşma. Suyu tersine akıtamazsın. Türkiye'de tarım sektörünün nüfusu düşecek. Yüzde 38'lerde ise yüzde 25'lere düştü. Buna karşılık finans ve hizmet sektöründekiler gittikçe artacak.

Biz bir kısım çekişmelerle o kadar vakit kaybediyoruz ki, milleti de meşgul ediyoruz. Oysa bunlar yerine böyle reformlarla uğraşsak çok daha iyi olacak.''

KURUL BAŞKANI VURAL'IN KONUŞMASI

Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural da açılış konuşmasında, kurulun başta Maliye Bakanlığı olmak üzere kamu ve özel kesime nitelikli eleman yetiştiren bir ocak niteliğini taşıdığını, incelemelerinde titizlik ve bir objektiflik, dış müdahalelere imkan tanımama ve kamu alacağını son kuruşuna kadar arama özellikleriyle kurulun gücüne katkıda bulunduğunu ifade etti.

Hesap uzmanlarının, ülkemize gerek ahlaki gerekse ekonomik yönden büyük zarar veren yolsuzluklarla ilgili incelemelerde de etkin bir rol oynadığını anlatan Vural, Kurul'un bu açıdan da Maliye Bakanlığı'nın temel sütunlarından biri olduğunu vurguladı.

Vural daha sonra, Türk Ticaret Kanunu tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tasarının yasalaşmasıyla toplumun tüm kesimlerinin doğru bilgiye kolay erişmesi ve çıkarlarının korunmasının sağlanacağını kaydeden Vural, düzenlemenin çağdaş açılımlara ve reformcu yaklaşımlara da yer verdiğine işaret etti.

Çağdaş denetim hukukuna uygun yeni denetim anlayışının alanında uzman, mesleki yönden yeterli, teknik açıdan donanımlı, hukuki anlamda özenli, bağımsız, yetki ve sorumluluğun bilincinde olan bir denetim elemanını gerektirdiğine de dikkat çeken Kurul Başkanı, yapılacak denetimlerde meslek etiğine bağlı kalınması ve şeffaflığın zorunluluk olduğunun altını çizdi.

Vural, Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu'nun gerçek anlamda faaliyete geçmesinden sonra Türkiye'de bağımsız denetimin ilkelerinin yeni Türk Ticaret Kanunu'nun çizdiği çerçeve doğrultusunda daha net olarak ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

DENETİM KURUMLARININ BİRLEŞTİRİLMESİ

Maliye Hesap Uzmanları Vakfı başkanı Oğuz Tezmen de, yeni Türk Ticaret Kanunu tasarısının, ticaret ve sanayi alanında devrim niteliğini taşıdığını söyledi.

Tezmen konuşmasında, Maliye Bakanlığı denetim birimlerinin tek çatı altında birleştirilmesine yönelik düzenlemeye de işaret ederek, ''Türk vergi sisteminin etkin, yaptığı işi bilen kurullara, denetim elemanlarına ihtiyacı var. Hesap uzmanlarının bundan sonra da moralinin korunacağına inanıyoruz. Yeniden yapılandırmada da modelin tekrar gözden geçirileceğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious