Bakan Unakıtan hakkında yeni iddiaları gündemde!

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verilen gensorunun görüşmesi sırasında Bakan Unakıtan hakkında yeni iddiaları gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Haluk Koç, AK Parti'yi eleştirmek için Hz. Ömer'in yaşamı ve Hz. Muhammed'in hadislerinden örnekler verdi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesinin TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmelerinde söz alan Haluk Koç, Aycell-Aria birleşmesi sırasında Türk Telekom'un 80 trilyonluk alacağının tahsil edilmeyerek kurulan yeni ortaklığa bırakıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın bu paranın tahsil edilmediğinden haberi olmadığını dile getiren Haluk Koç, "Maliye Bakanı kendi ticari işlerini takip etmekten devletin işini takip etmeye fırsat bulamıyor" dedi.

Unakıtan hakkında verilen önceki gensoruda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Unakıtan'ın geceyarısı Sami Ofer ile görüştüğünü iddia ettiğini ancak Bakan Unakıtan'ın bunu yalanladığını hatırlatan Haluk Koç, aynı konuyla ilgili yeni bir iddiayı gündeme getirdi. 'Kemal Bin Abdullah' olarak nitelendiği Bakan Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın Ofer ailesiyle görüşmek üzere birkaç kez İsrail'e gittiğini ifade eden Haluk Koç, Kemal Unakıtan'a dönerek, "Lütfen bu iddialarımı yüzünüz kızarmadan ve tek ayağınızı kaldırmadan cevap verin. İsrail güvenlik tedbirlerinin çok fazla olduğu bir ülkedir. Giriş çıkış kayıtları sıkı tutulur. Bunu inkar ederseniz çok zor durumda kalırsınız" diye konuştu.

Kemal Unakıtan'ın Üsküdar'daki kaçak villasıyla ilgili tüm belge ve yazışmaların Üsküdar Belediye Başkanı'nın özel kasasında saklı olduğunu ve CHP'li Belediye Meclisi üyelerinin bu belgelere ulaşamadığını anlatan Koç, Kemal Unakıtan'ın üç kez belediyenin mührünü kırarak kaçak villasının inşaatını sürdürmeye devam ettiğini, daha sonra Unakıtan'ın istediği yönde yasal düzenleme yapıldığını iddia etti.

"Dünya büyük, İstanbul Küçük" diyen Haluk Koç, İstanbul Merter'de Maliye Bakanı Unakıtan'ın eşinin kullandığı bir araç ile Başbakan Erdoğan'ın korumasının kullandığı araçın kaza yaptığını açıkladı. Bu kazada Ahsen Unakıtan'ın kullandığı aracın gümrükten el çektirilen bir araç olduğunu belirten Haluk Koç, "Hanımefendinin altında gümrükten el çektirilen bir aracın ne işi var?" diye sordu.

Bakan Unakıtan ve çocuklarının Balıkesir ve Manyas yakınlarında çok sayıda yatırımı ve arsası olduğunu dile getiren Koç, 3.5 yıllık bakanlığı döneminde Unakıtan'ın Balıkesir'deki arsalarının sayısında ne kadarlık artış olduğunu sordu. Unakıtanlara ait yumurta üretim çiftliğinin arıtma tesisi olmadan çalıştığını, Manyas Belediyesi'nin arıtma tesisi olmadığı için sözkonusu yumurta üretim çiftliğine para cezası kestiğini iddia eden Haluk Koç, Bakan Unakıtan'ın bu cezayı ödemek yerine Maliye Bakanlığı bütçesinden cezayı kesen belediyeye bir kamyon vererek sorunu kapattığını söyledi. Yine Balıkesir'de Unakıtanlara ait asit fabrikasının arıtması olmadığı için 75 milyar lira cezaya çarptırıldığını, Bakan Unakıtan'ın bu cezayı da ödemek yerine Maliye Bakanlığı bütçesinden cezayı kesen belediyeye 500 milyar lira ödenek ve bir kamyon verdiğini ileri sürdü.

AK Partililerin, Hz. Ömer'in misyonunu sürdürme iddiasıyla iktidara geldiğini anlatan Haluk Koç, Hz. Ömer'in devlet bütçesiyle ilgili hesap yaparken devletini mumunu kullandığını, bu sırada özel işi için kendisiyle konuşmaya gelen biriyle konuşurken devletin mumunu söndürerek konuştuğunu ifade etti. Koç, "Siz böyle bir geleneği sürdürdüğünüzü söylüyorsunuz. Bu Maliye Bakanı'na nasıl bu kadar katlanabiliyorsunuz?" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın uyguladığı bazı politikalar ve ekonomik tercihleri nedeniyle zaten merdivenlerden aşağı yuvarlandığını savunan Koç, Maliye Bakanı'nın da 'Başbakan daha çabuk düşsün diye' onu iterek merdivenlerden yuvarladığını söyledi. Eski politikacılardan Osman Bölükbaşı'nın 'Dedesi kuruk yer, torunun ağzı kamaşır' sözünü hatırlatan Koç, "Hani Kemal abisi ya... Unakıtan hep kuruk yiyiyor ama, Başbakan'ın ağzı hiç kamaşmıyor" diye konuştu.

CHP'li Haluk Koç, AK Partilileri eleştirmek için Hz. Muhammed'in "Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu yediği malın haramdan mı, helalden mi geldiğine hiç aldırış etmeyecek. Böyle insanların duası kabul olmaz" şeklindeki hadisini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious