Bakan Unakıtan'dan havayollarına müjdeli haber!

Bakan Unakıtan'dan havayollarına müjdeli haber!.11282
  • Giriş : 02.06.2008 / 12:16:00

Bakan Unakıtan, leasing yoluyla alınan uçaklarda vergi oranını yüzde 1’e çekmeyi düşündüklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığınca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen "2008 yılı Vergi Konulu Resim, Şiir ve Afiş Yarışması" ödül törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Merkez Bankası başkanının maaşının 32 bin YTL olduğunun gazetelerde yer aldığını belirtmesi üzerine Unakıtan, "Benim bir şey diyecek halim yok. Merkez Bankası başkanının maaşının tespitinin bir prosedürü var. Şimdiye kadar aynı prosedür dahilinde tespit ediliyor. Ama inanın ben şu anda ’onun maaşı ne kadar, şunun maaşı ne kadar’ aklımda değil, bilmiyorum ama çok icap ederse bir açıklama da bu konuda yaparız, kamuoyunu bilgilendiririz. Bir kısmı açıklanmıştır, bir kısmı açıklanmamıştır. Maliyeye gelince hepsini açıklar geçer gider" dedi. Unakıtan, leasing yoluyla alınan uçaklarda vergi oranında bir indirim düşünüp düşünmedikleri yönündeki soruya da oranı yüzde 1’e çekmeyi düşündüklerini söyledi.

Maliye Bakanı, Türkiye’de havacılık sektörünün, özellikle de özel sektörün havacılık sektörüne girmesinin yeni olduğunu belirterek, Türkiye’de de hükümetleri döneminde havacılık sektöründe yapılan gelişmelerden halkın büyük çapta faydalandığını ifade etti. Unakıtan, "Hiç hayatında uçağa binmemiş kimseler uçağa binmeye başladı. Bu Türkiye için güzel bir gelişme, bunu daha artırmak istiyoruz" diye konuştu. Bunun için de havacılık sektörünün gelişmesi gerektiğine dikkati çeken Unakıtan, "Bildiğiniz gibi eskiden beri o uçakların tamamı leasing yapılır. Çünkü çok büyük rakamlara mal olan alımlardır bunlar. Bu nedenle de daha önce de olduğu gibi yüzde 1 olarak düşünüyoruz" dedi. Konuya ilişkin düzenlemeyi henüz Bakanlar Kuruluna göndermediklerini bildiren Unakıtan, çalışmaların hemen hemen bittiğini, bu konuda alınmış olunan kararı bir an önce Bakanlar Kuruluna sevk edeceklerini, bunun ardından da rakamın yüzde 1’e düşeceğini söyledi. Unakıtan, bu konuya ilişkin sektörle de bir toplantı yaptıklarını belirtti.

Bakan Unakıtan, bir başka soruya da Gelir Vergisi Kanununun hazırlandığını belirterek, bunu Vergi Konseyinin geçen hafta itibariyle kendisine ve Gelir İdaresi Başkanlığına teslim ettiğini, Gelir İdaresi Başkanlığının bunun üzerinde bir çalışma yapacağını ifade etti. Maliye Bakanı Unakıtan, Meclisin gündemi göz önüne alındığında bunun bu dönem yetişeceğini pek ümit etmediklerini, ancak önümüzdeki dönemin ilk başında Meclise sunulacağını tahmin ettiğini söyledi. Unakıtan, Vergi Konseyinin danışmanları mahiyetinde olduğunu belirterek, "Onlar bir takım tavsiyelerde bulunabilirler. Biz de onları Gelir İdaresi Başkanlığı olarak alırız, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğümüz inceler, incelemelerinin neticesinde neye ulaşacağımızı kestirmek mümkün değil ama bilhassa esnafımızla ilgili olarak, vergi konularını daha da iyileştirmeyi düşündüğümüzü açıklayabilirim" diye konuştu. Unakıtan, akaryakıttaki fiyat artışının hatırlatılarak, akaryakıttaki vergi oranlarına ilişkin bir soru üzerine, akaryakıtta ÖTV ve KDV olarak iki tür vergi bulunduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: "ÖTV akaryakıtta maktudur yani biz daha önce maktu olarak belirttik, yüzde şu kadar falan değil. 50 kuruş, 60 kuruş neyse fiyatları koyduk. Fiyatları koyduğumuz tahmin ederim 2005 yılından beri hiç değiştirmedik yani ’akaryakıtın fiyatı artıyor dolayısıyla vergiler artıyor’ diye bir düşünce yanlış bir düşünce. Hatta nispi olarak bizim vergilerimiz düşüyor, neden? Maktu olarak bir vergi koyduk o günden beri de vergi, geçenlerde beş kuruş falan bir şey yapmıştık bir tanesinde, onun dışında hiçbir artırma yapmadık, aynen kaldı. Akaryakıt fiyatları arttığı halde bizim vergimiz sabit olarak kaldı. Akaryakıt fiyatları arttığında bizim vergiler artmıyor, aynı kalıyor. Akaryakıt fiyatları artıyor dolayısıyla vergiler artıyor tezi yanlış bir tezdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious