Bakan Vecdi Gönül'ün Rusya ziyareti

Bakan Vecdi Gönül'ün Rusya ziyareti.48488
  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül üç günlük ziyaret için geldiği Moskova'da Rus meslektaşı Sergey İvanov'la bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basın toplantısında bölgenin en eski iki savunma bakanları olduklarını belirten Gönül, meslektaşının aynı zamanda Başbakan yardımcısı olmasını tebrik etti. Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile ilişkilere çok önem verdiğini belirten Gönül, ekonomik alanda, turizmde bugüne kadar görülmemiş seviyede önemli gelişmelerin sağlandığına değindi. Bunun ötesinde savunma alanında da Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile ilişkileri geliştirmek istediğini vurgulayan Bakan Gönül, bölge istikrarının korunmasında, dünya barışının sağlanmasında iki ülkenin de işbirliğini geliştirmeye büyük önem verdiğini söyledi.

Gönül konuşmasında Karadeniz'in iki ülkeyi ayıran değil, birleştiren bir dostluk denizi olduğunu ifade ederek; "Rusya ve Türkiye, dünya barışı ve bölge istikrarı, bölgedeki terörist faaliyetlerin giderilmesi konusunda işbirliği halinde olmayı arzu etmektedir. Bölge istikrarına katkıda bulunmak için hem savunma, hem de savunma sanayi alanında işbirliği yapmak arzusundayız. Karadeniz, iki ülkeyi ayıran değil birleştiren bir dostluk denizidir. Burada 'Blackseafor' ve 'Black Sea Harmony' çerçevesinde sahildaş ülke olarak beraber hareket etmemiz, bir sıra kanundışı olaya karşı beraber hareket etmemize müsaade edecek. Bu toplantımız sırasında bölge barışına ve istikrarına iki ülke olarak daha fazla nasıl katkıda bulunabiliriz sorusuna cevap aradık. İyi sonuçlar elde ettiğimizi söyleyebilirim" dedi.

Gönül: "Rus silah teknolojisinden yararlanmak istiyoruz."

Türkiye'nin kendi silahını kendisinin yapmak istediğini vurgulayan Gönül, Rusya'nın silah teknolojisi olarak Türkiye'nin önünde bir ülke olduğunu, bundan dolayı da Türkiye'nin kendi silahını üretirken Rusya ile müştereken nasıl çalışacakları konularını görüşmelerde ele aldıklarını belirtti. Bakan Gönül konuşmasında; "Her alanda gelişen ilişkilerimizi savunma alanında da geliştireceğimizi ümit ediyorum. Bundan dolayı sayın bakanı ve beraberindeki heyeti Türkiye'ye davet ediyorum.'' dedi.

Ev sahibi Rus Bakan İvanov ise kendisinin bir süre önce Türkiye'ye gerçekleştirdiği gezide çok verimli temaslarda bulunduğunu belirterek Gönül'ün iade-i ziyarette bulunduğunu kaydetti.

İvanov, görüşmede askeri ve savunma sanayi ile ilgili konularının yanı sıra bölgesel sorunlar ve Ortadoğu sorununu da ele aldıklarını söyledi. Bölgedeki istikrarsızlığın iki ülkenin de zararına olduğuna değinen Ivanov, "Karadeniz'de Blackseafor çerçevesinde ortak tatbikatlar gerçekleştirmekteyiz." dedi.

İvanov: "Karadeniz'in güvenliğine sınırdaş olmayan ülkeler karışmasın."

İvanov konuşmasında Türkiye'nin önerisi ile katıldıkları "Karadeniz Harmony" adlı başka bir organizasyon ile iki ülkenin Karadeniz'de sivil gemiciliğin kontrolu, terör, yasadışı silah ticareti, insan ve uyuşturucu ticareti ile mücadele imkanı bulduklarını kaydetti. Karadeniz'de güvenliğin iki ülkenin güçlerinin ortak çalışması ile sağlandığını belirten Rus Bakan, Karadeniz'e kıyısı olmayan ülkelerin bölgenin güvenliğine karışmamalarını istedi.

Dün akşam saatlerinde Moskova'ya gelen Gönül, Zafer Parkı'nda karşılama töreni düzenlendi. Gönül Zafer Parkı'nı gezdikten sonra askeri bir tesiste incelemelerde bulundu. Gönül'ün temaslarına Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent ve Türkiye'den gelen yetkililer katıldı. Pazar günü Türkiye'ye hareket edecek olan heyet, yarın da Moskova'nın tarihi ve turistik yerlerini gezecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious