Bakan Veysel Eroğlu, 1600 baraj inşaa edildiğini açıkladı

Bakan Veysel Eroğlu, 1600 baraj inşaa edildiğini açıkladı.12879
  • Giriş : 07.05.2008 / 10:13:00
  • Güncelleme : 07.05.2008 / 10:17:59

Türkiye'de 2009 yılında enerji sıkıntısının gündeme geleceği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sektör yetkililerinin yüksek sesle dile getirdiği bu sıkıntının çözümü için hükümet harekete geçti.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye genelinde içme suyu, sulama ve hidroelektrik olmak üzere bin 600 barajın yapıldığını söyledi. Eroğlu, "Bunların bir kısmının inşaatı bitti, açılışı yapılacak. Bir kısmının projeleri bitti, bir kısmı ise proje aşamasında. Müthiş bir çalışma var" müjdesini verdi.

7 KEBAN'A EŞİT

Türkiye'nin elektrik ihtiyacının suyla karşılanması için özel sektörü devreye soktuklarını kaydeden Eroğlu, " Artık su akacak Türk bakmayacak. Özel sektör o kadar hızlı çalışıyor ki, bütün imkanlarıyla seferber oldu" dedi. Santral projelerinin tamamlanması durumunda Türkiye'de 7 Keban Barajı eşdeğerinde elektrik üretileceğine dikkat çeken Eroğlu, sadece özel sektörün yaptığı hidroelektrik santrallerinden 50 milyar kilowatsaatlik bir ilave elektrik üretileceğini bildirdi. Eroğlu, "Bunların çoğu 5-6 yılda bitecek. Muazzam bir olay" şeklinde konuştu.

SIRAYA GİRDİLER

Eroğlu, baraj ve hidroelektrik santral inşaatından dolayı piyasada mühendis bulmakta zorluk çektiklerini belirterek, "Müthiş bir inşaat faaliyeti yürütülüyor. Bütün inşaat ve elektrik mühendisleri çekildi" bilgisini verdi. Bu arada, özel sektör, su kaynaklarından yararlanmak için EPDK'nın kapısını aşındırıyor. Özel sektör, bugüne kadar 3 bin hidroelektrik santrali için EPDK'ya başvurdu. EPDK 6 bin 900 megavatlık 261 projeye yeşil ışık yaktı. 188 proje inceleme ve değerlendirme aşamasında bulunken, 3 bin 500 megavatlık 91 projeye lisans verileceği bildirildi. Öte yandan, önümüzdeki 5 yıl içinde çoğunluğu özel sektör tarafından yapılmak üzere 36 bin 260 megavat gücündeki 502 hidroelektrik santralinin yapılması planlanıyor.

KRALLIK EROĞLU'NA GEÇTi

Yeni "Barajlar Kralı"nın da Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu olduğu ortaya çıktı. DSİ Genel Müdürlüğü'nden başlayarak 4.5 yılda 119 baraj ve gölet yatırımına imza atan Eroğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 40 civarındaki baraj rekorunu üçe katladı. Demirel'in “Barajlar Kralı” unvanına son veren Eroğlu, "Krallık unvanını vatandaşımız versin. Ben unvan peşinde değilim. Onu vatandaşımız değerlendirsin. Bizler Allah rızası için çalışıyoruz" dedi.

DÜZGÜN KARADAŞ/BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious