Bakan Yazıcı patlamanın olduğu yeri inceledi

Bakan Yazıcı patlamanın olduğu yeri inceledi.16526
  • Giriş : 01.02.2008 / 18:21:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Davutpaşa'da patlamanın olduğu yere gelerek incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilirkişinin patlamanın olduğu yerde incelemerinin sürdüğünü ifade eden Yazıcı, raporun Cumhuriyet savcılarına en geç yarın akşama kadar sunulacağını belirtti. "Yetkililerin olayda ihmali var mı?" sorusuna Bakan Yazıcı, "Binaya 1979 yılında iskan verilmiş. Katların dolu olup olmadığı periyodik olarak izlemek mümkün değil. Ama orada çalışanlar çok duyarlı olup ihbar ederlerse kamu kuruluşlarının harekete geçmesi gerekiyor. Ancak; kamu kuruluşları harekete geçmezse elbette ki orada ihmal var demektir. Bu olayın sorumlusu hepimiziz" şeklinde konuştu.
Bakan Hayati Yazıcı, patlamanın olduğu yere gelmesinin ardından sorumlu yetkililerden kısa bir birifing aldı. Yazıcı, daha sonra olay yerine girerek, incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından Yazıcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Olayda vefat edenlere başsağlığı dileklerini sunarak konuşmasına başlayan Yazıcı, "Yaşanan çok büyük bir olay. Arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Allah bizi bu tür olaylardan korusun! "

şeklinde konuştu. Patlamada ölenlerin bir kısmının patlamanın olduğu binada bulunmadığını ve bu kişilerin olayı izlerken yaşamını yitirdiğini kaydeden Yazıcı, "Sorumlu kişiler bölgede araştırmalar yapıyor. Bilirkişinin çalışması en geç yarın akşam bitecek ve hazırlanan rapor sorumlu Cumhuriyet savcısına sunulacak" ifadelerini kullandı. Olayda 21 kişinin öldüğünü, 18 kişinin kimliğinin tespit edildiğini anlatan Bakan Yazıcı, diğer 3 kişinin yetkililerce kimliğinin tespitine çalışıldığını dile getirdi.

Basın mensuplarının "Olaydan sonra bölgede isnat çalışmaları olacak mı?" sorusuna Yazıcı, "Bu olaydan ders alacağız. Nerede açık var ona göre çalışıp, açıkları kapatacağız. Bu işyerine 3 kere işlem yapılmış ve mühürlenmiş. Ancak; işyeri sahibi işletmesini çalıştırmaya devam etmiş. Bu iş bilinçlenme sürecidir. Bu sorunu birlikte çözeceğiz" dedi.

"Patlamada yetkililerin herhangi bir ihmali var mı?" şeklindeki soruya ise Yazıcı, "Binaya 1979 yılında iskan verilmiş. katların dolu olup olmadığı periyodik olarak izlemek mümkün değil. Ama orada çalışanlar çok duyarlı olup ruhsatsız işyerinin bulunduğunu ihbar ederlerse, kamu kuruluşlarının harekete geçmesi gerekir. Ancak; kamu kuruluşları harekete geçmezse elbette ki orada ihmal var demektir. Bu şu demek değildir, İhbar olacak ondan sonra yetkililer harekete geçecek. Bu da yanlış. 3 defa belediye mühürlemiş burayı. Bu olayın sorumlusu hepimiziz. Bu sorunu birlikte çözeceğiz" diye cevap verdi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious