Bakan Yazıcı'dan Türkçe aşıklarına tavsiye

Bakan Yazıcı'dan Türkçe aşıklarına tavsiye.16526
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:41:00

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'de bulunan öğrencilerden, ''Türkiye'yi ikinci vatanları olarak kabul etmelerini'' istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazıcı, 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için çeşitli ülkelerden Türkiye'ye gelen bir grup öğrenciyi Başbakanlık'ta kabul etti.

Kabulün başında bir çoğu kısa sürede Türkçe'yi öğrenen öğrenciler kendilerini tanıtarak, yarışmaya katıldıkları şarkıları söylediler ve şiirleri okudular.

Kabulde konuşan Yazıcı, Türk dilinin sevdirilmesi, Türk kültürünün özümsetilmesi bakımından bu etkinliğin son derece önemli bir tanıtım faaliyeti olduğunu söyledi.

Yazıcı, ''Gittiğimiz her yerde bulunan okulları gezmek, onları teşvik etmek, bu faaliyetlerin bizim üzerimizde bıraktığı önemli etkinin sonucudur'' dedi.

Türkiye'nin medeniyetlerin çıkış merkezi olan bir coğrafyada bulunduğunu, Türkçenin önemli ve zengin bir dil olduğunu dile getiren Yazıcı, Türkiye'nin bu zenginliklerini, kültürel ve tarihi değerlerini tüm dünyadaki insanlarla paylaşmak istediklerini belirtti.

Yazıcı, ''Eminim ki gelecekte hepiniz eğitiminizi tamamladıktan sonra, ülkenizde önemli yerlere geleceksiniz, söz sahibi olacaksınız. Ülkelerinizin geleceğine ilişkin alınacak kararların altında sizlerin imzaları olacak. O kararları oluştururken elbette ki Türk dostlarınızla olan ilişkileri gözetecek, dikkate alacaksınız'' diye konuştu.

İnsanlar arasındaki en büyük zenginliğin diyalog olduğuna işaret eden Bakan Yazıcı, bu zenginliğin uluslararası ilişkilerin yumuşamasına, derinlik kazanmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Yazıcı, ''Bu anlamda da sizlerin büyük işlev icra ettiğinize inanıyorum. Hepinizi tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Bu ülke aynı zamanda sizin. İkinci vatanınız olarak Türkiye'yi düşünün. Öyle kabul edin. Burada edindiğiniz dostlukları geleceğe taşıyın, geçici olmasın'' dedi.

Türk tarihinin derinlikli ve etkileyici olduğuna da dikkati çeken Hayati Yazıcı, ''Gerçekten deneyimlerimiz fazla. Bunları da inşallah sizlerle paylaşmak isteriz. Bu konuda son derece cömertiz. Bunları da bilmenizi istiyorum'' diye konuştu.

Bakan Yazıcı, daha sonra öğrencilerin kendisine getirdiği armağanları kabul etti ve öğrencilere hediye verdi. Yazıcı ve öğrenciler birlikte fotoğraf da çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*