Bakan Yazıcıoğlu Almanya'yı eleştirdi

Bakan Yazıcıoğlu Almanya'yı eleştirdi.48785
  • Giriş : 21.11.2007 / 22:10:00

Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, Türk vatandaşlarını zor durumda bırakan Almanya'daki "Göç Yasası"nı eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, ''Almanya'daki Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlıklarıyla ilgili 2000'li yıllardan itibaren bir sıkıntı olduğunu'' belirterek, ''Göç yasası ve ona bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzluklar sorunun temelini teşkil etmektedir. Aile birliğini bozan bu olay tüm vatandaşlarımızda tedirginliğe yol açmıştır'' dedi.

Edinilen bilgiye göre, Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, Almanya'da uygulamaya
konulan yeni göç yasasıyla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere
Ankara'ya gelen Almanya'nın Göç Mülteciler ve Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'le bugünkü görüşmesinde, Almanya'da halen 3 milyon Türk vatandaşının yaşadığını, ayrıca 4 milyon Türk'ün Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yaptığını, toplam 7 milyon kişinin, Almanya'da olup bitenlerin, yapılan düzenlemelerin muhatabı olduğunu belirtti.

Yazıcıoğlu, ''Çifte vatandaşlıkla ilgili 2000'li yıllardan itibaren bir sıkıntı olduğu görülüyor. 50 bin vatandaşımızın vatandaşlıktan çıkarılması konusu sıkıntı yaratmıştır. Göç yasası ve ona bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzluklar sorunun temelini teşkil etmektedir. Aile birliğini bozan bu olay tüm vatandaşlarımızda tedirginliğe yol açmıştır'' diye konuştu.

Almanya'da uygulamaya konulan yeni göç yasasıyla birlikte Türkiye'den bu
ülkeye gidecek Türk vatandaşlarında dil bilme şartının aranmasının entegrasyonu olumsuz etkileyeceğine ve bir çok olumsuzluğu da beraberinde getireceğine dikkat çeken Yazıcıoğlu, ''Bu, ayrıca BM ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de dahil birçok uluslararası anlaşmaya aykırıdır'' dedi.

Bakan Yazıcıoğlu, Almanya'daki yerel seçimlerde Türk vatandaşlarına oy hakkı verilmesinin entegrasyona fayda sağlayacağını belirtti.

Son zamanlarda yabancılara yönelik saldırıların arttığını vurgulayan
Yazıcıoğlu, Böhmer'den bu konuda daha fazla tedbir alınmasını istedi.

Yazıcıoğlu, Almanya'da gençler arasındaki işsizliğin yüzde 40'lara
ulaştığını belirterek, bu konuda Alman makamlarıyla her türlü işbirliğine hazır
olduklarını söyledi.

Almanya'nın Rastatt şehrinde belediye tarafından ana dil öğretiminin
yasaklanması dolayısıyla bu şehirdeki sivil toplum örgütlerinin mahkemeye
başvurarak ana dil derslerinin devamı konusunda hak kazandıklarını anımsatan Yazıcıoğlu, bu mahkemenin verdiği kararın halen uygulamaya konulmamasının düşündürücü olduğunu ifade etti. Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, ''Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin Almanya'da dini konularda 1. derece muhatap alınması gerektiği'' görüşünü de dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious