Bakan Yazıcı'ya gözü yaşlı karşılama

Bakan Yazıcı'ya gözü yaşlı karşılama.9435
  • Giriş : 12.07.2008 / 22:48:00

İspanya'daki EXPO 2008 fuarına katılmak üzere bu ülkeye giden Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'yı 2003'te Trabzon'daki uçak kazasında ölen 62 İspanyol askerin yakınları karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zaragoza'daki anıtta yapılan törene Bakan Yazıcı, Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat, Türkiye'nin EXPO Zaragoza Komiseri Büyükelçisi Sencar Özsoy, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Antalya Valisi Alaattin Yüksel ve İspanyol Hükümetinin Aragon özerk yönetimi temsilcisi Javier Fernandez Lopez, Aragon özerk yönetimi ve Zaragoza Belediyesinden üst düzey yetkililer ile EXPO için kente gelen Türk heyetlerinden çok sayıda yetkili ve ölen askerlerin aileleri katıldı.

26 Mayıs 2003 tarihinde Afganistan'daki uluslararası görevden dönüşü sırada Trabzon'da meydana gelen uçak kazası sonucunda yaşamını kaybeden 62 İspanyol askerinin büyük çoğunluğunun Zaragozalı olması sebebiyle yapılan anıta çiçek koyan Bakan Yazıcı, ölen askerlerin yakınları ile duygu dolu anlar yaşadı.

Bakan Yazıcı'ya ziyaretine teşekkür etmek için bir plaket ve ölen askerlerin fotoğraf ve isimlerinin yer aldığı "Barış kahramanları" başlıklı bir liste veren İspanyol aileler, "Buraya gelerek bize büyük bir jest yaptınız. Türk halkının ve devletinin desteğini her zaman yanımızda hissettik. Yaptıklarınız için yardımlarınız için teşekkür ederiz" dediler.

Bakan Yazıcı da "Hepinizin acısını paylaşıyoruz ve Allah'tan size sabır diliyoruz" dedi.

İspanyol basınının da sorularını tanıtlayan Bakan Yazıcı, "Kazanın bizim ülkemizde olmasından dolayı elbetteki üzüntümüz farklı. Trabzon'da kazayla ilgili bir anıt yaptırdık. Bunu insanlık görevimiz olarak düşündük. Türk milletli olarak bu tip olaylara ne kadar duyarlı olduğumuzun İspanyollar tarafından da fark edildiğini görmek beni mutlu etti. İspanyol ailelerinin de buraya gelip benimle konuşmak istemeleri bir zerafet örneğiydi" diye konuştu.

Öte yandan "Su ve sürdürülebilir kalkınma" temalı EXPO Zaragoza'da yarın "Türk günü" düzenlenecek. EXPO'da şimdiye kadar en çok ziyaret edilen pavyonların başında geldiği belirtilen Türkiye pavyonunda yapılacak sema gösterisi, ebru sanatının tanıtımı gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra Türkiye'nin turistik ve tarihi özellikleri tanıtılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*