Bakan Yıldırım, 2008 hedeflerini açıkladı

Bakan Yıldırım, 2008 hedeflerini açıkladı.11403
  • Giriş : 14.11.2007 / 00:31:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma Bakanlığı'nın bütçesi kabul edildi. Bakan Yıldırım, 2008 hedeflerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine havaalanı yapılacağını, bu konudaki çalışmalara 2008 yılı içinde başlayacaklarını belirterek, bunu hem güvenlik hem de ihtiyaç bakımından önemsediklerini bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, demir yoluna yılların ihmali nedeniyle susamışlık ve özlem olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin de artık gelişmiş ülkelerde olduğu gibi demir yolunu ağırlıklı olarak ulaşım entegrasyonunda esas alacak şekilde yeni bir proje önceliği ve ulaşım politikasıyla yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi.

Demir yolu projeleriyle ilgili fizibilite etütleri yaptıklarını kaydeden Yıldırım, ''Türkiye'nin tüm ana güzergahlarında demir yolu projelerini hazır hale getiriyoruz. İleride kaynak bulduğumuzda bir de oturup proje yapmayalım diye...Çünkü proje işleri de 2 yılı alıyor. Hazır olsun diye bütün muhtemel güzergahlarda bu çalışmayı yapıyoruz'' dedi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde havaalanı ihtiyacı olduğu kanaatinin kendilerinde de hasıl olduğunu belirten Yıldırım, ''2008 içerisinde bu konuda çalışmalara başlayacağız. Projemiz de hazır...Hem güvenlik hem de ihtiyaç bakımından bunu önemsiyoruz'' diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz'ın ''4-5 yıldan beri kurvaziyer gemilerinde içki ruhsatı istendiğini'' söylemesi üzerine Yıldırım, bu konuda yanlış anlama olduğunu belirterek, bu tür gemilerin ruhsat sorunu olmadığını söyledi.

''Bu dediğiniz olsa olsa Boğaz'da yüzer lokanta olarak kullanılan teknelerdedir'' diyen Yıldırım, bunların kaymakamlık ve belediye yetkisinde olduğunu, ancak kurvaziyer gemilerinde kimsenin gelip de içki ruhsatı olup olmadığını sorma hakkı bulunmadığını kaydetti. Korkmaz'ın ''Ben tanık oldum böyle bir olaya'' demesi üzerine Yıldırım, özelikle bir yerde bağlama yapan ve Türk bayraklı gemilerde kolluk kuvvetlerinin denetleme yapabildiğini, ancak bunun ruhsat denetlemesi olmadığını bildirdi.

Yıldırım, ''Eğer yüzer lokanta şeklinde bir ruhsat alınmamışsa gemilerdeki denetleme ya teknik ya da denize elverişlilik konularıdır'' dedi. Ankara-Konya hızlı tren projesinin altyapı inşaatının sürdüğünü kaydeden Yıldırım, 2009 yılında üstyapıyı tamamlayarak deneme sürüşlerini başlatmayı amaçladıklarını bildirdi. Yıldırım, Konya'ya sivil havaalanı yapmayı kısa sürede düşünmediklerini ifade etti. Görüşmelerin ardından Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Telekomünikasyon Kurumu, Denizcilik Müsteşarlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2008 yılı bütçeleri kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious