Bakan Yıldırım, 'gemi indirdi'

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Danimarkalı "Clipper Grup" tarafından Tuzla'da yaptırılan "Clipper Loyalty" isimli gemi, Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle denize indirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danimarka'da faaliyet gösteren Clipper Grup tarafından sipariş verilen ve yapımına 2006 yılının Mayıs ayında başlanan "Clipper Loyalty" isimli kimyasal yük tankerinin denize indirilmesi için Tuzla Yardımcı Tersanesi'nde tören düzenlendi. Denizcilik setörünün bir çok temsilcisini de bir araya getiren törene Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın yanısıra Acaristan Cumhurbaşkanı Levan Varsalomidze, Bahama Dışişleri Bakanı Frederic Mitchel, Gürcistan Savunma Bakanı Irakli Okruaşvili ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan da katıldı.

Bakan Yıldırım, gami sektörünün iş yükünün son yıllarda artış gösterdiğini ve artan ihtiyaca olabildiğince devlet olarak karşılık vermeye çalıştıklarını belirtti. Konuşmasında denizcilere seslenen Bakan Yıldırım "Teşebbüs edin yardım edelim" çağrısı yaparak, bu gibi faaliyetlerin devletin işi olmadığını anlattı. Özel sektörün işin asıl sahibi olduğunu söyleyen Yıldırım, "Devlet altyapıyı hazırladı. Şimdi iş asıl sahibine verilmeli" dedi. Denizciliğin son yıllarda rekor üstüne rekor kırdığını anlatan Bakan Yıldırım, sektörün ihtiyaçları için destek olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Danimarka asıllı olmasına rağmen Clipper Grup adlı şirketin Bahama'da faaliyet göstermesi nedeniyle törene katılan Bahama Dışişleri Bakanı Mitchel'e Bakan Yıldırım teşekkür plaketi verdi. Bakan Yıldırım ve konuk Bakan Mitchel, hazırlanan kurdeleyi keserek gemiyi denize indirdi.

Clipper Loyalty isimli gemi, Clipper Grup'un Türkiye'ye sipariş vererek yaptırdığı 10. gemi. Yapımına 2006 yılının Mayıs ayında başlanan Kimyasal yük gemisi Clipper Loyalty, 5 ayda tamamlanarak firmaya teslim edildi. 10 bin dwt'lik tonaja sahip gemi uluslararası sularda kimyasal madde taşımacılığında kullanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious