Bakan Yıldırım 3G ihalesinin iptalini değerlendirdi!

Bakan Yıldırım 3G ihalesinin iptalini değerlendirdi! .11403
  • Giriş : 20.09.2007 / 10:24:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonunda görüntülü iletişimi yaygınlaştıracak 3G (3’üncü nesil) lisansı ihalesinin Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından iptalini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yıldırım, cep telefonunda görüntülü iletişimi yaygınlaştıracak 3G (3’üncü nesil) lisansı ihalesinin Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından iptalini değerlendirirken, "Öncelikle cep telefonlarının her yerde çekmesi ve numara taşınabilirliği olmalı. Telefonun çekmediği yerde çocuğun ağlamasını görmenin anlamı yok" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonunda görüntülü iletişimi yaygınlaştıracak 3’üncü nesil ihalesinin daha sağlıklı yapılabilmesi için şartnameyi yeniden gözden geçireceklerini ve gerekli önlemleri alacaklarını bildirdi. 3G ihalesine çıkılmadan önce tüm operatörlerin tüm Türkiye’yi kapsama alanına alması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, ihaleye tekrar çıkmanın firmaların gayretine bağlı olduğunu söyledi. Yıldırım, "İşletmeler, yönünü öncelikle doğuya, güneşin doğduğu yere çevirmeli. Oraya daha fazla emek sarfetmeli" dedi.

SÜREÇ YENİDEN BAŞLAR: İhale sürecini yeniden başlatacaklarını kaydeden Yıldırım, bundan sonraki ihalenin sağlıklı yapılabilmesi için gerekli tedbirleri alacaklarını ifade etti. Yıldırım, "İhalede neden başarısız olundu, usul ve esaslarda yeterli rekabetin sağlanmasına mani olan haller mi var ona bakacağız. Bir daha ihale iptali, süre kaybı gibi sorunlar yaşamamak için şartları titizlikle yeniden gözden geçireceğiz" dedi.

100 MİLYON KULLANICI: Dünyada 1.5 milyar insanın ikinci nesil iletişim kullanmasına rağmen üçüncü nesli 100 milyona yakın insanın kullandığına dikkat çeken Yıldırım, "3G lisanslarının verilmesinden çok sonra 3G uygulanmaya başladı. Öncelikle altyapı yetersizlikleri giderilmeli. Sonra da cep telefonlarının her yerde çekmesi gerekiyor. Bu hizmeti tamamladıktan sonra baklava börek kısmı yani görüntülü iletişim kısmına geçelim. Telefonun çekmediği yerde çocuğun ağlamasını görmenin bir anlamı yok" diye konuştu.

ALT YAPI İŞBİRLİĞİ YAPSINLAR: Coğrafi şartlar ve nüfus rakamlarına bakmadan her yerden her vatandaşın "alo" sesini duyması gerektiğini kaydeden Yıldırım, ikinci nesilden bütün vatandaşların yararlanmasının tamamlanması gerektiğini söyledi. Numara taşınabilirliğinin de sağlanması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: "İhaleye tekrar çıkmamız firmaların gayretine bağlı. Firmalardan talep var. Biz ülke geneline ne kadar yayılabilir ona bakacağız. Firmalar alt yapı kullanımında artık işbirliğine gitmeli. Normal telefonlar çekmedikten sonra 3G, 4G ve takla atan gibi teknolojik gelişmeleri beklemek doğru değil."

NUMARA TAŞINABİLMELİ: İhale ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Yıldırım, Türkiye’yi teknolojinin nimetlerinden mahrum bırakmanın söz konusu olamadığını ifade etti. Bütün nimetlerden bütün vatandaşların faydalanması için uğraştıklarının altını çizen Yıldırım, numara taşınabilirliğinin de kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Yıldırım, bunun insan yaşamını kolaylaştıracağı yerde zorlaştırdığını vurguladı.

ELİ KOLU BAĞLIYA ’KOŞ’ DENMEZ: Birinin elini kolunu bağlarken birine koş demenin olmayacağını dile getiren Yıldırım, eşitliği sağlamak için çalıştıklarını kaydetti. Türkcell’e bir sorunlarının olmadığına işaret eden Yıldırım, Türkcell’in dünyaca tanınan bir firma olduğunu, hizmetlerini taktir ettiklerini ifade etti. Yıldırım, "İşletmeler, yönünü öncelikle doğuya, güneşin doğduğu yere çevirmeli. Oraya daha fazla emek sarfetmeli" dedi.

Avea: İptal kararı rekabet ortamı için fırsat olacak

TELEKOMÜNİKASYON Kurumu’nun 3G ihalesini iptal kararı üzerine bir açıklama yapan Avea CEO’su Cüneyt Türktan, "Telekomünikasyon Kurumu tarafından verilen bu karar, başta tüketicilere seçme hakkı tanıyacak Mobil Numara Taşınabilirliği olmak üzere, sektörde gerçek rekabet ortamını oluşturacak uygulamaların hayata geçirilmesi için önemli bir fırsat yaratacaktır. En önemlisi de tüketicilere numaralarını değiştirmeden operatörünü seçme özgürlüğü tanıyacak Mobil Numara Taşınabilirliği uygulamasının tüm Avrupa’da olduğu gibi 3G hizmetlerinin öncesinde başlamasının tüketici menfaatlerine uygun olacağına dair inancımız sürmektedir" dedi. Türktan, şöyle devam etti: "Avea olarak yaptığımız NGN (Yeni Nesil Şebeke) altyapı yatırımları ile çekirdek şebekemizi abonelere veri iletişiminde önemli kolaylıklar ve yeni teknolojiler getirecek üçüncü nesil iletişimine hazır hale getirdiğimizi tüm kamuoyuna duyurmuştuk. Bu vesileyle 3G ihalesine ve teknik altyapısına yönelik hazırlık ve yatırımlarımıza da devam edeceğimizin altını çizmek isteriz. Tüm açıklamalarımızda yaptığımız çağrımızı yineleyerek, tüketici menfaatleri doğrultusunda Mobil Numara Taşınabilirliği’ni süratle hayata geçirmek adına tüm tarafları dayanışma içerisinde olmaya davet ediyoruz."

TK: Rekabet ve yarışma ortamı oluşmadı, iptal ettik

TELEKOMÜNİKASYON Kurumu (TK), Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesinin "ihaleye tek bir isteklinin katılımı nedeniyle rekabet ve yarışma koşullarının oluşmaması" ve "tüketicilerin korunması ve kamu yararının gözetilmesi" gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamada, 7 Eylül’de yapılan ihaleye sadece Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin katılarak kazandığı hatırlatıldı. TK’nın oybirliği ile aldığı ihaleyi iptal kararı şöyle: "İhaleye tek bir isteklinin katılımı nedeniyle rekabet ve yarışma koşullarının oluşmadığı gibi, ihalenin onaylanarak istekli işletmecinin yetkilendirilmesi halinde mevcut durumda sektörde etkin ve verimli bir rekabet ortamının temini ve muhafazasının mümkün olamayacağı dikkate alınarak, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanununun 4. maddesinde öngörüldüğü üzere, tüketicilerin korunması ve kamu yararının gözetilmesi amacıyla ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 31. maddesi uyarınca ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca, kurul kararında, bu hizmetle ilgili olarak bundan sonra çıkılacak ihaleye yine sadece bir isteklinin katılması ve diğer işletmecilerin ihaleye katılmamak suretiyle bu hizmetin ülkemizde verilememesi ihtimali de göz önüne alınarak, bunların önüne geçilebilmesi için, yetkilendirme usulü ve şartları da dahil olmak üzere alınabilecek tedbirler ile bu şekilde muhtemel rekabet aksaklıklarına meydan verilmemesi amacıyla yapılması gerekenlerin belirlenmesi konusunda gerekli çalışma yapılmasına da karar verilmiştir."

Numara taşınabilirse 3G lisansı fiyatı yükselir

YETERLİ rekabet koşulları oluşmadığı için sadece Turkcell’in katıldığı cepte 3’üncü nesil (3G) frekans tahsisi ihalesini iptal eden TK, numara taşınabilirliği olmadan yeniden ihaleye çıkmayacak. Telekomünikasyon Kurumu (TK), Turkcell tarafından numara taşınabilirliği yönetmeliğinin iptali için Danıştay’da açılan davanın sonucunu bekleyecek. Danıştay, Turkcell’in başvurusunu reddederse 3G ihalesi en kısa zamanda yeniden yapılacak. Numara taşınabilirliğinin hayata geçmesi ile birlikte, Avea ve Vodafone’un da ihaleye katılmama gerekçeleri ortadan kalkacak. Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, birden fazla katılımcının olması nedeniyle yeniden yapılacak 3G ihalesinde lisans fiyatlarının da Turkcell’in teklif ettiği fiyatın üzerine çıkabileceğini belirtiyorlar.

Turkcell, kendi kendini bıçakladı

TELEKOMÜNİKASYON Kurulu’na yakın kaynaklar, Turkcell’in Danıştay’da numara taşınabilirliğinin iptali için açtığı dava ile kendi kendini bıçakladığı yorumunu yapıyorlar. Danıştay’ın vereceği karar ne olursa olsun, mevcut yönenetmelik ile veya düzenleme yapılacak yeni bir yönetmelik ile numara taşınabilirliğinin hayata geçirileceğini belirten yetkililer, "Turkcell, 3G için yatırım yaptı. Şimdi, numara taşınabilirliği için açtığı dava nedeniyle yeniden ihaleye çıkılana kadar bu yatırımları atıl hale gelecek" değerlendirmesi yaptılar.

NE NEDiR

Numara taşınabilirliği:


Numara taşınabilirliği, abonelerin telefon numarası değişmeden operatör değiştirebilmesi anlamına geliyor. Uygulama başladığında Turkcell aboneleri Vodafone veya Avea’ya numaralarını değiştirmeden geçebilecek.

3G: Şu anda kullanılan en hızlı cep telefonu bağlantısından 4 kat daha hızlı olan 3G, 5 megabaytlık bir şarkıyı 20 saniyede indirmekten cepten naklen TV izlemeye kadar bir dizi servis olanak tanıyor. 3G mobil internet, müzik ve videogibi geniş multimedya içeriği destekliyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious