Bakan Yıldırım: İzmir'e hizmete devam

Bakan Yıldırım: İzmir'e hizmete devam.14771
  • Giriş : 26.06.2009 / 14:16:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'e hizmet için önemli projeler üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''İzmirlilerin kararı ne yönde olursa olsun, biz hizmette hız kesmiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak'ı ziyaret etti. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının 6 yıldaki icraatlarının, Türkiye'de 60 yılda yapılamayan işleri ihtiva ettiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinin dünyanın 17, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi haline geldiğine dikkati çeken Yıldırım, bütün göstergelerin çift hanelerden, tek hanelere indiğine işaret etti.

Yıldırım, şöyle devam etti:

''Hızlı tren işletmeciliğinde dünyada 8'inci, Avrupa'da 6'ncı ülkeyiz. Ulu Önder Atatürk'ün en büyük hedefi ülkeyi demir ağlarla örmekti. O'ndan sonra gelen iktidarlar, bu konuda ülkeyi kaderine terk etti. 6 yıl önce bu unutulmuşluk sona erdi. Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu Projesi, Uzak Doğu ile Avrupa'yı Türkiye üzerinden birleştiren en önemli projedir. Demiryolu inşası Gürcistan ve Türkiye'de devam ediyor. Bugün sadece ulaşımda değil, iletişimde de Türkiye'yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa'nın ilk 10 ülkesi arasına soktuk. Genişbant iletişimi 2003'de Türkiye'de yoktu. Şimdi Avrupa'da 6. sıradayız. Hedefimiz 2013'e kadar bilgi toplumunda arzuladığımız yeri almaktır.''

-''70 MİLYON İNSANIN MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞIYORUZ''-

Bakan Yıldırım, ülke nüfusunun yüzde 65'inin gençlerden oluştuğunu, kalkınmada gençlerin itici güç olduğunu anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Eskiden alın teri vardı, şimdi akıl teri var. Bilginin üretilmesi, paylaşılması ile öne geçilebilir. Bunu sağlayamayan ülkeler geri kalacak. Bilişim, ülkeler arasındaki sınırı, zaman ve mekan mefhumunu ortadan kaldırıyor. Her türlü işinizi sanal alemde yapabiliyorsunuz. Türkiye, internet alışverişinde de 9 milyar dolara erişti.

Yollarda gelinen nokta da ortada. Türkiye'nin 3 bin 500 noktasında çalışma var. Yurt dışından gurbetçiler geldiğinde şaşkına dönüyor. Bunu niçin yapıyoruz? 70 milyon insanın mutluluğu için çalışıyoruz. Başkalarının başka gündemi olabilir. Ama bizim gündemimiz hizmet. Bu ülkenin güçlü iktidara ihtiyacı var. Çünkü zayıf iktidarlarla çok zaman kaybettik. Gerek AB üyeliği olsun, gerekse Büyük Atatürk'ün gösterdiği hedefe ulaşma konusunda olsun çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.''

Bakan Yıldırım, krizin etkilerinin azaltılması ve kriz sonrasına hazırlık yapılması için de AK Parti iktidarının gerekli politikaları ürettiğini söyledi.

Krizin etkilerinin azaltılması için talep ihtiyacı doğurmayan altyapı çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Binali Yıldırım, ''Demir yolu, hava alanı, liman yaparsanız, satma durumunuz olmaz. Böylece, insanların yaşam standardı yükselir. İstihdama çok büyük katkı sağlanır. Ulaştırma Bakanlığının şantiyesinde çalışan insan sayısı 400 bin civarındadır. Aileleri ile birlikte düşünüldüğünde bu muazzam bir istihdam alanı'' diye konuştu.
Bakan Yıldırım, 70 milyon insanın aynı yöne bakması gerektiğinin önem taşıdığını belirterek, şöyle dedi:

''Hiç bir şeyimiz yokken yedi düvelle mücadele ettik. Bu toprakları vatan yaptık. Şimdi niye endişelenelim? Biz istikbal mücadelesi verirken, bazıları bu ülke için planlar kurmaya çalışıyor. Şüphesiz, hukuk devleti olan ülkemizde kimin ne taksiratı varsa görülecek, ortaya çıkacak.''

-İZMİR'DEKİ PROJELER-

Bakan Binali Yıldırım, basın mensuplarının soruları üzerine İzmir'deki projeler konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Üçkuyular ile Bostanlı arasında yapılması planlanan tüp geçit projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

''Bölgedeki zemin çok gevşek, bu da projenin sadece tüp geçit olarak hayata geçirilmesini zorlaştırıyor. Kısmen tüp geçit, kısmen köprü ya da tamamı köprü halinde yapabiliriz. Proje şu anda fikir aşamasında. Bilinmezlerle projeye başlayamayız. Biz İzmir metrosunun durumuna düşmek istemiyoruz.''

Bakan Yıldırım, söz konusu projenin ''fizibl'' olup olmadığı yönündeki soru üzerine, vatandaşların rahat etmesini düşündüklerini, altyapı projelerinin uzun vadeli olduğunu ve bu projelerde ticari hesap yapılamayacağını vurguladı.

Projeyi yap-işlet-devret modeliyle hayata geçireceklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin en büyük yap-işlet-devret projesini İzmir'de yapıyoruz. İzmirlilerin kararı ne yönde olursa olsun, biz hizmette hız kesmiyoruz. Hizmette siyaset olmaz. İzmir Belediyesinin metro çalışması var, onun muhatabı belli, ama 9 yıldan beri devam eden çalışma olmasına rağmen, sonuç elde edilemedi. İzmirlinin beklentilerinin neden karşılanmadığının açıklamasını herhalde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı yapacaktır. Biz bir işe girdiğimizde tarihini veririz ve tarihi geldiğinde açarız.''

Bakan Yıldırım, Aliağa-Menderes hattında da üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Belediye ile bir şirket kurduk, İZBAN. Belediye hatta eksik işleri tamamlayacaktı. Bu hat İzmir'in kuzey güney hattı, 88 kilometredir. Günde 500 bin insan bundan istifade edecek. İzmirli değilim ama sorunlarını takip ediyorum. Projenin geciktiği her gün İzmirlilere yük olarak geri dönecektir. Biz belediyeye gerekli desteği veriyoruz. Biran önce bitirip hizmete açmak istiyoruz. Bizim tarafımızda bir sıkıntı yok. Belediyeye yaşadığı sorunlarda da destek oluruz. İzmirlilerin sıkıntı yaşamasına razı olmayız.''

Alsancak semtindeki viyadük ayaklarının durumuna ilişkin soru üzerine Bakan Yıldırım, bu konunun da çalışma aşamasında olduğunu söyledi. Yıldırım, ''Liman özelleştirme aşamasında olduğu için, firmanın itirazı var. Zarar görmemesi için çalışmalarımızı erteledik. Bunun bahane olarak kullanılmasını istemiyoruz. Hukuki sürecin bitmesinden sonra konuyu çözmeye karar verdik. Aksi takdirde, firma bunu gerekçe göstererek oradan çekilebilir'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, gazetecilerin, zayıflayıp zayıflamadığı yönündeki sorusuna da, ''Benim reçetem diyet değil niyet'' diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*