Bakan Yıldırım ve Eroğlu, Balıkesir'de

Bakan Yıldırım ve Eroğlu, Balıkesir'de.11833
  • Giriş : 05.07.2009 / 16:37:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi, Balıkesir'i yolların birleştiği kavşak noktalardan biri haline getirecek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Balıkesir İl Kongresine katılmak üzere Balıkesir'e gelen Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Yılmaz Arslan'ı ziyaret etti.

Vali Arslan'dan kentin sorunları hakkında brifing alan bakanlar, Balıkesir'deki yatırımların yüzde 95'inin Ulaştırma ile Çevre ve Orman Bakanlıklarına ait olduğuna dikkati çektiler.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, iktidarları döneminde Balıkesir'in ulaşım alanında çok ciddi kazanımlar elde ettiğini vurgulayarak, yıllardır ''çile yolu'' olarak anılan Susurluk yolunun sorun olmaktan çıktığını söyledi.

Dursunbey-Kütahya-Harmancık karayolunun kısa sürede tamamlanacağını, Balıkesir-Havran duble yol projesinin de ihale aşamasında olduğunu bildiren Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Balıksir'e 80 yılda sadece 70 kilometre bölünmüş yol yapılmış. Bizim hükümetimizin son birkaç yıllık döneminde yapılan bölünmüş yol, 190 kilometreyi buldu. İşte bizim farkımız burada. İstanbul-Bursa-İzmir otoyol projesi de Balıkesir'i yolların birleştiği kavşak noktalardan biri haline getirecek. Balıkesir ve İzmir'e 1-1,5, İstanbul'a 2-2,5 saatte gitme şansına sahip olunacak.''

Yıldırım, Marmara Adası ve çevresinde yaşayanların özellikle ulaşım alanında birçok sıkıntıları olduğunu, yaz-kış adalarda ulaşımın rahatlıkla sağlanabilmesi için gemi ihtiyacının karşılanacağını, bu hizmetten yaşamını adalarda sürdüren halkın ücretsiz faydalanacağını ifade etti.

YARASALARA ÖZEL ''TÜNEL MAĞARA''-

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da bakanlığının Balıkesir'de sulama alanında çok ciddi ve önemli yatırımlarının olduğunu, bunların birçoğunun tamamlandığını, 9 yeni projelerinin daha olduğunu bildirdi.

Eroğlu, daha önce su tutulan Manyas Barajı'ndan sulamaya ilişkin ihalenin de yakın zamanda yapılacağını belirterek, ''Manyas Barajı ile bir taşla iki kuş vurduk. Hem bölgeyi, Manyas Ovası'nı taşkınlardan kurtardık. Hem de Manyas Kuş Cenneti'nin daha iyi konuma gelmesini sağladık. Manyas Ovası'nı sulamak, bizim hükümetimizin boynunun borcudur'' dedi.

Havran Barajı'nda ise yarasaların şu anda yavrulama döneminde olması nedeniyle su tutulmaya başlanamadığını ifade eden Bakan Eroğlu, yarasaların Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından özel olarak yaptırılan tünel mağaraya ulaşmalarının sağlanacağını ve sonrasında barajda su tutulmaya başlanacağını kaydetti.

Eroğlu, tabiattaki tüm canlılara saygılı olduklarını vurgulayarak, bu çerçevede yarasalara da sahip çıktıklarını söyledi.

Binali Yıldırım ve Veysel Eroğlu, daha sonra valilik şeref defterine imzaladı.

Vali Arslan da bakanlara, ''Yağcıbedir Halısı'' ve Balıkesir kolonyası hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*