Bakan Yıldırım'dan kaçakçılık açıklaması

Bakan Yıldırım'dan kaçakçılık açıklaması.8884
  • Giriş : 06.05.2009 / 20:15:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Deniz yoluyla yapılan yakıt kaçakçılığı, önemli ölçüde kontrol altına alındı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TBMM Genel Kurulunda, sahibi Türk vatandaşı olan, ancak yabancı bayrak taşıyan teknelerin, Türk bayrağına geçişine kolaylık sağlanmasını düzenleyen kanun teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Habur Sınır Kapısı'nda son günlerde sıkışıklık olduğunu, sorunun çözülmesi için koordinasyon içinde çalıştıklarını söyledi.

Bu durumun, Irak'ın kuzeyindeki otorite boşluğundan da kaynaklandığını belirten Yıldırım, ''Bunlara rağmen, her iki tarafın yerel yönetimlerinin yaptığı toplantılar sonucunda sorunun bir bölümü çözüldü'' diye konuştu.

Deniz yoluyla yakıt kaçakçılığı ile ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Yıldırım, bunu önlemek için geçen yıl, Mecliste kanun çıkarıldığını anımsattı. Asıl kaçakçılığın evrak üzerinde yapıldığına dikkati çeken Yıldırım, bu nedenle depo ve tesislerde denetimle ilgili gerekli önlemlerin alındığını bildirdi. Yıldırım, 'Eskiye göre deniz yoluyla yapılan yakıt kaçakçılığı kontrol altına alındı'' dedi.

AK Parti'li milletvekillerinin verdiği bir önergeyle kanun teklifinin 1. maddesinde yer alan, ''gemi, deniz ve su içi araçlarının kara yolu ile bir bölgeden başka bir bölgeye intikal ettirilmek maksadıyla kayıtlı olan liman ve belediye başkanlığına bildirim yapılmadan karaya alınamayacağı ve liman başkanlığı veya belediye başkanlığına bildirim yapılmadan denize indirilmeyeceği'' şeklindeki düzenleme, metinden çıkarıldı.

Başka bir önergeyle de ''yabancı bayraklı gemi, deniz ve iç su araçlarının gümrük işlemlerinde, bağlama kütüğü kaydının ibraz edilmesi halinde vergi, resim ve harç alınmaması...'' şeklindeki hüküm, kanun teklifinden çıkarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*