Bakan Yıldırım'dan Vodafone'a tebrik

Bakan Yıldırım'dan Vodafone'a tebrik.7137
  • Giriş : 29.02.2008 / 23:06:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, büyük bir hızla gelişen ve çeşitliliği artan bilgi iletişim sektörünü takip etmekte zorlandıklarını belirtirken Vodafone'nu da 2 yılda geldiği noktadan dolayı dolayı tebrik etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vodafone'nin Maslak'taki yeni genel müdürlük binasının açılışında konuşan Yıldırım, binanın önce Vodafone Türkiye'ye, sonra da bilgi iletişim sektörüne hayırlı olmasını dileyerek, bilgi iletişim teknolojilerinin Türkiye'de son birkaç yıldır çok hızlı bir gelişme gösterdiğini kaydetti.

Yıldırım, Telsim'in 1.5 yıl önce Vodafone'ye geçtiğinde abone sayısının 12 milyon civarında olduğunu, bugün ise bu rakamın 16.5 milyonu geçtiğini, bunun 1.5 yıl içerisinde çok anlamlı bir başarı olduğunu düşündüğünü belirterek, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Attila Vitai ve ekibini kutladı.

Vodafone Plaza'yı dışarıdan gördüğünü ifade eden Yıldırım, ''Etkileyici... Gelinler gibi süslenmiş'' dedi.

Sektörün çok hızlı geliştiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bu sektör o kadar büyük bir hızla gelişiyor ki o kadar çeşitlilik artıyor ki biz adeta takip etmekte zorlanıyoruz. Buna ait kuralları bile vaktinde hazırlamakta zorluk çekiyoruz. Çünkü her gün, her hafta, her ay, her yıl yeni bir teknoloji ürünü hayatımıza giriyor. Onunla meşgul olmak zorunda kalıyoruz. Eskiden ne güzeldi, rahattık. Kablonun ucunda telefon vardı veya o da yoktu. Daha sonra telsiz iletişim, cep telefonu çıktı. Şimdi bakıyoruz, adamın biri geliyor, 'Sayın Bakanım, bana izin verin, ev telefonlarının üzerinden televizyon yayını yapacağım' diyor. Al başına belayı... Başka bir gün birisi gelip, 'Sayın Bakanım, bize izin ver, cep telefonu üzerinden televizyon yayını, internet erişimi yapacağız' diyor. Yani kafamız karışıyor. Hangi kuralı nasıl işleteceğimizi bilemiyoruz.''

-''EZBERİMİZ BOZULDU''-

Yıldırım, yayıncılığın ve telekomünikasyonun ayrı kurallara tabi olduğunu vurgularken de ''Aynı yolda ses de gidiyor, görüntü gidiyor. Bilgi akışı olur. Veya farklı yollardan aynı hizmetler yapılıyor. Bütün bu lisanslama sistemi, izinler, bilmem neler... Hepsi allak bulak oldu. Ezberimiz bozuldu'' dedi.

Sektörün İngilizce konuşmayı çok sevdiğini belirten Yıldırım, konuşmasını esprili bir şekilde şöyle sürdürdü:

''Bunlarla konuşmaya başladın mı aşağılık duygusuna kapılıyorsun. Laflarının yarısı kısaltma, yarısı İngilizce, sadece yüzde 10'u Türkçe'dir. Onun için Attila Vitai de burada lisan öğrenmede çok tembel kalmış. Ben ona, '1.5 yılda Türkçe'yi su gibi öğreneceksiniz' dedim. O sadece 'hayırlı olsun', 'binamız' dedi. Bu kadar... Adının hakkını ver. Dedelerinin sözünü tut. Yolundan çıkma. Türkçe'yi de çok kısa zamanda öğren. İşlerin daha çok açılır, daha çok kazanırsın.''

Attila Vitai de Vodafone'nin global gücünü yansıtan bu yeni binanın, sadece Vodafone Türkiye'ye değil, Türk GSM sektörüne uğur getirmesini dilediğini, yeni binanın, modern tasarımı ve teknolojik özellikleriyle Vodafone'nin ruhunu yansıttığını söyledi.

Vitai, genel müdürlük binalarının, Türkiye'de bu yıl içinde yeniden yapılandıracakları diğer merkezlerine de örnek oluşturacağını kaydetti.

Açılışa, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan ve Adnan Polat'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious