Bakan Yıldırım'ın Danıştay saldırısı yorumu

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik saldırı planlarının yargının yanısıra hükümete karşı yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PTT Genel Merkezi'nde gazetecilerle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Yıldırım, gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Danıştay saldırısına yönelik kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Yıldırım şunları söyledi: "Hükümet yoluna devam ediyor. Beklenen yada beklenmeyen bu tür gelişmelere karşı hükümet daima hazırlıklıdır. Katil elimizde. Bu saldırının arkasında kim olup olmadığını ortaya çıkarmada yargıya büyük görev düşüyor. Kolluk kuvvetleri de üzerlerine düşeni yapmıştır. Bağlantıları çorap söküğü gibi ortaya çıkaracak olan yargıdır."

Yıldırım, "Saldırıda hükümetin ve AK Partili milletvekillerinin bazı açıklamaları etkili olmuş olabilir mi? " şeklindeki bir soruyu ise "Hükümetin bu saldırıyı teşvik edici bu çağrışımı yapacak dolaylı ya da doğrudan bir açıklaması olmamıştır. Hiçbir davranış insanı öldürmeye gerekçe

teşkil edemez. Hükümet azmettirdi demek haddi aşan bir ifade olur. Bu kurşun yargının yanıısıra hükümete de sıkılmış bir kurşundur" diyerek yanıtladı.


"Saldırı erken seçime hükümeti zorlamak için yapılmış olabilir mi? " sorusuna ise Yıldırım, "Zorlama gayretlerle bir erken seçim yapmanın ülkeye yararı olacağını düşünmüyorum" karşılığını verdi.

Saldırının Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Erdoğan'ın önünün kesilmesi için yapılmış olması ihtimalinin sorulduğu Bakan Yıldırım "Herkes hesap kitap yapar. Ama vatandaşın hesabı yeri gelince tokadı çarpar" diye konuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangının sorulduğu Yıldırım, İstanbul için büyük tehlike atlatıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious