Bakan Yıldız, Nabucco'yu anlattı

Bakan Yıldız, Nabucco'yu anlattı.11418
  • Giriş : 11.07.2009 / 14:57:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabucco projesinin karşılıklı bağımlılığı artıran ve Türkiye'nin de önemini vurgulayan önemli projelerden bir tanesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Yıldız, Habertürk Televizyonuna yaptığı açıklamada, 13 Temmuz Pazartesi günü Ankara'da imzalanacak Nabucco projesine ilişkin bilgi verdi.

Projenin doğal gaz tedariki konusunda Avrupa Birliği'nin ve kısmi olarak da Türkiye'nin arz güvenliğini dikkate alan önemli bir proje olduğunu belirten Yıldız, projenin yaklaşık maliyetinin 7,8 milyar avro olduğunu, bunun 4,8 milyar avroluk bölümünün Türkiye'de gerçekleştirileceğini bildirdi.

5 ülkeden geçerek Avrupa'ya ulaşacak boru hattının toplam uzunluğunun 3 bin 300 kilometre olduğunu, bunun 2 bin kilometresinin Türkiye'den geçeceğini ifade eden Bakan Yıldız, boru hattının inşası süresince en az 5 bin kişinin hattın yapımında istihdam edileceğini belirtti.

Projenin taşıma ücretlerinden toplam 4,2 milyar avroluk bir vergi elde edileceğini kaydeden Yıldız, hattan yılda 31 milyar metreküp doğal gazın Avrupa'ya ulaştırılacağını ifade etti.

Hükümetlerarası anlaşmanın Ankara'da imzalanacak olmasının Avrupa Birliğine girme sürecinde Türkiye açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Yıldız, transit konumu ile Türkiye'nin AB'nin arz güvenliğinin çözümü olması konusunda da ayrıca bir önem taşıdığını söyledi.

İmzalanacak hükümetlerarası anlaşmayla birlikte AB ile müzakere sürecinde olan Türkiye'nin enerji konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapmış olacağını dile getiren Yıldız, Nabucco'nun sadece bir enerji boru hattı projesinin olmadığını, aynı zamanda barış ve istikrarın da projesi olduğunu vurguladı.

Nabucco projesinin hem istikrara hem de barışa konulan önemli bir harç olduğunu kaydeden Yıldız, Türkiye'nin AB'ye tam üye olması konusunda bazı ülkelerin tereddüt içinde olduğunu, bu projenin ülkelerin Türkiye konusundaki tereddütlerini giderecek önemli dönüm noktalarından, taşlarından biri olacağını söyledi.

Bakan Yıldız, ''13 Temmuz'da Ankara'da imzalanacak anlaşma Türkiye'nin transit ülke olma konumunun altını kalın çizgiler ile çizecek. Ama Nabucco'ya gaz tedariki konusunda tek sorumlu tarafın Türkiye olmadığının bilinmesi gerekir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*