Bakan Yıldız: Akaryakıt daha ucuz olmalı

Bakan Yıldız: Akaryakıt daha ucuz olmalı.13297
  • Giriş : 27.06.2009 / 22:21:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, benzin, mazot ve kırsal mazot gibi petrol ürünlerinin tüketiciye olabildiğince ucuz ulaştırılmasını istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetecilerin, EPDK'nın tavan fiyat uygulaması konusundaki sorularını yanıtlayan Taner Yıldız, şu anda petrolün varil fiyatının 75 dolar civarında olduğunu hatırlattı.

EPDK'nın uygulamasının tüketiciye ucuz ürün ulaştırılmasını amaçladığını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

''Türkiye'de özellikle tüketicinin kullandığı benzin, mazot ve kırsal mazot gibi mamullerin tüketicimize olabildiğince ucuz ulaştırılması lazım. Çünkü, bizim koyduğumuz piyasa serbest piyasa. Özellikle liberalleşen rekabet ortamında vatandaşımıza daha uygun fiyat verilebilecek piyasa oluşuyor. Piyasanın en önemli aktörlerinden biri dağıtım şirketleri ve bayilerimiz. Onları da mağdur etmemiz olamaz. Bakanlık olarak bu çerçevede politikalar koyuyoruz. Düzenleyici ve denetleyici kurum olarak EPDK da hem dağıtım şirketleri ve bayilerin aleyhine olmayan, hem de tüketicinin lehine olan bir ara formül açıkladı. Biz de düşüreceğimiz fiyatı önceden açıklamıştık. EPDK'nın piyasaya müdahale gibi bir amacı yok. Burada piyasaya müdahale olmaksızın ama vatandaşımız için uygun bir fiyat oluşturmak adına 2 aylık bir düzenleme yapıldı. 2 ay içinde fiyatlar daha stabil ve yerine oturmuş vaziyette piyasada yerini alacak.''

Yıldız, gazetecilerin Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilmesi süreciyle ilgili sorularını üzerine, ''Başkent Doğalgaz, 12 Haziran itibariyle 2 yıl içinde özelleşmek kaydıyla gelirleri Başkent Gaz'a verilmek üzere özelleştirme programındaydı. Ama alınan tekliflerden sonra birinci ve ikinci firmalar süre bittiği için alamamış oldular. Dolayısıyla Özelleştirme İdaresi'ne geçmiş oldu. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde düzenleme yapılacak. BOTAŞ da geçmişe dönük alacaklarını tahsil etmiş olacak'' diye konuştu.

Yıldız, daha sonra Kayseri ve Civarı Elektrik A.Ş. Genel Müdürü Şadi Büyükkeçeci'nin kızının düğün törenine katıldı.

Düğün töreninde Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Büyükkeçeci'nin kızı Merve Büyükkeçeci ile Sami Baran'ın nikahını kıydı, bakan Yıldız da gelinin şahitliğini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*