Bakan Yılmaz'ın Nemrut hayali yarıda kaldı

Bakan Yılmaz'ın Nemrut hayali yarıda kaldı.8799
  • Giriş : 11.06.2009 / 23:10:00

Adıyaman'da temaslarda bulunan devlet Bakanı Cevat Yılmaz, Nemrut Dağı'na tırmandı, ancak hava karararınca heykelleri görmeden inmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen teşvik yasası ile ilgili toplantıya katılmak ve temaslarda bulunmak için Adıyaman'a gelen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Nemrut Dağına tırmandı, ancak hava kararınca heykelleri göremeden dağdan inmek zorunda kaldı.

Adıyaman'daki programının ardından Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içindeki Commagene Krallığına ait ören yerlerinden Karakuş tepesi ve tarihi Cendere Köprüsü'nü (Roma Dönemine ait) gezen Bakan Yılmaz daha sonra, Nemrut dağına doğru hareket etti.

Adıyaman ve Kahta'daki temaslarının uzaması nedeni ile programını gecikmeli olarak sürdüren Bakan Yılmaz Nemrut Dağı'nın zirvesindeki kafeteryaların olduğu bölgede Kahta Halk Eğitim Merkezi Halk oyunu ekibinin gösterisini izledi.

Kahta Merkez İlköğretim Okulu öğrencilerinin mini keman konserini de dinleyen Yılmaz, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan ve beraberindekilerin havanın karardığını, ışıklandırma olmaması ve havanın kapalı oluşu nedeniyle görüş mesafesinin düşük olacağını ifade etmesi üzerine heykellere 600 metre mesafe kala dağdan dönmek zorunda kaldı.

Kafeteryaların bulunduğu mekanda kendisine ikram edilen gözlemelerden yiyen Yılmaz, burada bulunan bir televizyondan da Nemrut Dağı ören yerini anlatan bir belgesel izledi.

Burada gazetecilerle sohbet eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

''Adıyaman, tarihi ve turistik anlamda çok fazla sayıda ören yerine ve eserlere sahip. Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü'nü gördük, uzun yıllar sonra Nemrut'a geldim ancak heykelleri göremedim. Umarım bir daha gelmek kısmet olur. Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Adıyaman büyük bir turizm potansiyeline sahip. GAP Eylem Planı içinde turizm ve kültürel değerlere büyük önem veriyoruz. Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Adıyaman tarihi ve kültürel zenginlikler anlamında büyük bir potansiyele sahip. Biz bu potansiyeli, hazırladığımız yeni bir destinasyon projesi ile daha iyi değerlendireceğiz. Özellikle Nemrut Dağı Adıyaman için çok önemli bir yer. Bütün dünyanın bildiği, tanıdığı önemli bir dağ. Nemruz Dağı'nın korunması ve bunun dışında restorasyon çalışmaları ile bölgeyle ilgili ciddi çalışmalarımız var. Sayın Kültür Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay da Nemrut Dağı'nı çok önemseyip burayı sık sık gündeme getiriyor.''

Bakan Yılmaz, gazetecilerin ''Nemrut Dağ'ının yeterince tanıtılmadığını'' belirtmesi üzerine şöyle dedi:

''Nemrut Dağı yeterince tanıtılmıyorsa sivil toplum örgütlerinin, yerel yöneticilerin, belediyeler ve turizmcilerin de harekete geçmesi gerekiyor demektir. İşte bu GAP Eylem Planı içerisinde söz ettiğimiz Kalkınma Ajansları da burada devreye girecek. Onlar aynı zamanda bölgenin tanıtımına da kattı sağlayacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor. Eğer talepleriniz bize iletilirse, biz de ne yapılması gerekiyorsa yaparız''

Devlet Bakanı Yılmaz, geceyi Adıyaman'da geçirecek.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası'nda teşvik yasası ile ilgili Adıyamanlı sanayiciler, iş adamları ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacak olan Bakan Yılmaz, daha sonra Perre Antik Kenti'ni gezecek. Yılmaz, daha sonra da Adıyaman Üniversitesini ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*