Bakan'a Kürtçe dua

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da sel mağduru köylü kadın Bakan Eker'e 'Huda we razibe' şeklinde dua etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selden zarar gören vatandaşlara para ve gıda yardımı dağıtan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e selden son anda kurtarılan Azize Acar adındaki bir kadın 'Allah sizden razı olsun, devlete ziyan vermesin' anlamına gelen Kürtçe 'Huda we razibe' şeklinde dua etti.

Güneydoğu'da 44 vatandaşın hayatını kaybettiği sel felaketinden yürütecinde olduğu için kurtulan yedi aylık Mehmet'in annesi Azize Acar, yok olan evine kavuşmanın özlemini yaşadığını söyledi.

Çınar halkına zararlarını veren Bakan Eker, daha sonra protokol koltuğunda oturarak diğer vatandaşlara da milletvekillerini yardımlarını vermesini bekledi. Bu sırada protokolün arka tarafından Bakan Eker ile Diyarbakır Valisi Efkan Ala'nın yanına gelen 7 çocuk annesi Azize Acar, Kürtçe konuşarak dua etti.

Azize Acar Çınar ilçesindeki sel felaketinde evi yıkılan, bütün hayvanları telef olan ve hiçbir bir şeyi kalmayan gözü yaşlı bir anne. Acar'ın 7 aylık çocuğu Mehmet Acar ise sel felaketinde yürüteci sayesinde boğulmaktan kurtulmuş.

İlçede Mehmet'e herkes 'mucize bebek' adını takmış. Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evlerinin felaket gecesi bir anda sularla dolduğunu anlatan, 7 çocuk annesi Azize Acar, önce eşi ve çocuklarını evin damına yolladığını, daha sonra hayvanlarını kurtarmaya gitmiş.

Hayvanlarının tamamen yok olduğunu gören anne Acar, damda kurtarılmayı bekleyen ailesine 'herkes orada mı?' diye bağırmış. Kızının 'Anne Mehmet yok' cevabı üzerine su dolu evin odalarını yüzerek küçük oğlunu aramaya başlayan Acar, "Bütün odaları yüzerek gezdim Mehmet'i bulamıyordum, sesleniyordum ama cevap alamıyordum, birden arka odadan öksürme sesi geldi. Hemen oraya yöneldim, su eve girmeden önce Mehmet'i yürütece bırakmıştım. Mehmet tavana kadar yükselen suyun üzerine çıkmıştı. Naylon olduğu için Mehmet su üzerine çıkmıştı, yürüteci onun hayatını kurtardı. Su yutan oğlumu hemen dama çıkarıp ters çevirdim, sırtına vurdum tekrar öksürmeye başladı. Bu sırada sivil savunma ekipleri botla bizi kurtarmaya gelmişti. Allah sizden razı olsun. Devletimize ziyan vermesin. " diye konuştu.

Bakan Mehdi Eker, Acar'ın konuşmalarını Diyarbakır Valisi Efkan Ala'ya tercüme etti. Ala da Acar'ın duası için teşekkür etti. Evleri kullanılamaz hale gelen 9 kişilik Acar ailesi, Kızılay'ın kurduğu çadırlarda kalıyor.

ZARAR GÖRENLERE 263 BİN YTL ÖDENDİ

Çınar'da sel felaketinden sonra kurulan çadır kentte konuşma yapan Bakan Eker, felaketten sonra Çınar ilçesine 4 kez geldiğini ve vatandaşları yalnız bırakmadığını söyledi.

"Amacımız burada hemşerilerimizi yalnız bırakmamak. Onların acılarını paylaşmak ve yaralarını sarmaya çalışmaktır." diyen Eker, bölge halkının imdadına koşan herkese teşekkür etti.

Bakan Eker şöyle konuştu: "Kızılay ve bazı sivil toplum kuruluşları ellerinden gelen bütün desteği ve yardımı gösterdiler. Nakdi yardımların yanında gıda yardımları yaptık. Diyarbakır'a 200 ton civarında gıda yardımı gönderildi. Tarım Bakanlığı olarak 122 ton yardımı gönderdik. Bildiğiniz bilgi Bakanlar Kurulu 4 ayrı kararname çıkardı. Bunlardan birisi de borcu olan çiftçilerin borçların ertelenmesi yönündeydi. Eşyası kaybolan zarar görmüş vatandaşlarımızın nakdi yani para yardımı yapmak için toplandık. 5'er koli gıda ve temizlik paketi, 7 adet yatak ve nevresim takımı, 10'ar adet battaniye, 8'er adet bot, 8'er adet kaban, 5 adet kırtasiye seti, her aileye tek tek verilecek. Ayrıca selden zarar gören 135 vatandaşımıza 263 bin YTL lira nakit yardım yapılacak. Arabası zarar gören vatandaşlarımıza da 22 araç için 42 bin YTL yardım yapacağız. Ben bu yardımları sağlayanlara ve dağıtımını gerçekleştirenlere teşekkür ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious