Bakan'a ömür boyu hapis

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Hindistan'da cinayet ve ölüme sebep olma olaylarına karışan bir eski bakan ile bir milletvekili yüksek mahkemelerce suçlu bulunarak hapse mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kongre Partisi'nin geçen hafta istifa eden Kömür Bakanı Shibu Soren 12 yıl önce kendi özel sekreterinin kaçırılıp öldürülmesine karıştığı gerekçesi ile yüksek mahkeme tarafından suçlu bulunarak ömür boyu hapse mahkum edildi. Geçen hafta mahkemenin kararının kesinleşmesinden sonra istifa eden Soren ile birlikte olaya karışan 4 kişi daha ömür boyu hapse mahkum edildi.

62 yaşındaki Soren Jharkand eyaletinde Milli Lider ve Kabile Lideri olarak biliniyor. Soren'in avukatları yaş ve sağlık haddinden dolayı mahkemeye başvuruda bulunurken polis Soren'i gözetime aldı. Hükümet Kongre Partisi ise olaylar hakkında yorum yapmaktan kaçınırken yüksek mahkemenin kararlarının her şeyden üstün olduğunun altını çizdi.

Bir diğer olayda muhalefet partisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) Pencab eyaleti Milletvekili Navjot Singh Sidhu Pencab Yüksek Mahkemesi'nce 3 yıl hapse mahkûm edildi. 18 yıl önce evinin önünde park yeri yüzünden komşusu ile tartışan Sidhu komşusunun ölümüne sebep olmaktan dolayı suçlu bulundu. Mahkeme, komşunun olay yerinde değil olaydan kısa süre sonra kalp krizinden dolayı ölmesinden dolayı uzamıştı.

Hindistan'ın eski kriketçilerinden ve çok sevilen televizyon şovmenlerinden olan Sidhu'nun hapis kararı öncesi milletvekilliğinden istifa ettiği bildirildi.

Hindistan'da politikacıların dokunulmazlıkları bulunurken yüksek mahkemeler milletvekilleri dâhil herkesi yargılayarak haklarında karar verebiliyor. Haklarında suç sabit görülen milletvekilleri meclisteki sandalyelerinden istifa ederek kanuni yollardan haklarını arıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious