Bakan'dan Batmanlılara Kürtçe moral

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, bölgede meydana gelen sel olayında en büyük yarayı Batman’ın aldığını belirterek, vatandaşlara Kürtçe seslenerek moral verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aşmam saatlerinde Batman’a gelen Bakan Eker, yurdun çeşitli yörelerinden gelen yardımların depolandığı TEKEL depolarını inceledi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Eker, Batman’daki sel felaketinin boyutunun farkında olduklarını belirterek, yaraları saracaklarını kaydetti.

Yurdun çeşitli yörelerinden yardımların geldiğine işaret eden Bakan Eker, Batman’da valilik ve Belediye tarafından günlük 19 kişiye sıcak yemek dağıtımının yapıldığını kaydetti. Tarım Bakanlığı olarak, kendi aralarında da bir kampanya başlattıklarını söyleyen Bakan Eker, bugün 114 ton kuru gıda maddesini Batman’a gönderdiklerini, 6 kamyonun ulaştığını, diğer 6 kamyonun da yarın Batman’a olacağını vurguladı.


Daha sonra Çay mahallesi ve Karşıyaka Mahallesine giden Bakan Eker, çocukları sevdi ve vatandaşlarla Kürtçe konuşarak moral verdi. Sel bölgesindeki evleri de gezen Bakan Eker, daha sonra Batman Belediyesine geçti. Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından karşılanan Bakan Eker, belediye’de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Eker, Hükümet tarafından acil ihtiyaçların karşılanması için Batman valiliği emrine ilk etapta 800 bin YTL, gönderildiğini, Bayındırlık ve İskan bakanlığı tarafından da nakit para akışının sağlandığını dile getirdi.

Bakan Eker, selden etkilenen vatandaşların öncelikli olarak barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirterek, Batman’a birkaç gün içinde 600 konteynır ve kış şartlarına uygun 800 çadırın kullanılır hale getirileceğini kaydetti.
Bakan Eker, selden etkilenen vatandaşlara yönelik 1200 konutun yapılması için TOKİ ile görüşüldüğünü kaydederek, “ Bu konudaki çalışmalar başlatıldı.

Bunların 8-9 ay içinde bitirilmesi konusunda TOKİ’den söz aldık. Ev eşyalarını yitiren vatandaşlar için de yurt genelinde ve hükümet desteğiyle yardım yapılacak.”
Bakan Eker, afet konusunda da bir açıklama yaparak, 10 binlerce kişinin öldüğü depremlerde bile bölgelerin afet bölgesi olarak ilan edilmediğini belirterek, bunun gerekçesini şöyle açıkladı:

“ Afet Bölgesi ilan ettiğiniz bölgede tek bir çivi çakamıyorsunuz. Afetten kastedilen afete maruz kalmış bölgeye yardım sağlanması ise bunun için afet bölgesi ilan edilmesine gerek yoktur.Ner türlü yardım mevcut mevzuat kapsamında zaten yapılıyor. Batman’ın yaraları tamamen sarılacaktır.”
Bakan Eker, İluh deresini gezdiğini belirterek, 2 yıl önce hükümetleri tarafından ıslah edilen derenin daha büyük felaketlerin önünü aldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious