Bakan'dan bayram öncesi alışveriş uyarısı

Bakan'dan bayram öncesi alışveriş uyarısı .9450
  • Giriş : 06.10.2007 / 15:54:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ramazan Bayramı öncesinde alışveriş yoğunluğunda tüketicileri dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, tüketicilerin sağlıklı koşullarda üretilmeyen, açıkta satılan, üzerinde etikete ve ambalajı bulunmayan ürünleri satın almamaları gerektiğini vurgulayarak garanti belgesi, Türkçe tanıtma ve kullanım kılavuzu bulunan ürünleri seçmesi gerektiğini ifade etti.

Herhangi bir sorunla karşılaşan tüketicinin hiç çekinmeden Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Hattı ''Alo 175''i arayabileceğine ya da ''www.sanayi.gov.tr'' internet adresine şikayette bulanabileceğine işaret eden Çağlayan, illerde sanayi ve ticaret il müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren il tüketici sorunları hakem heyetlerine, ilçelerde kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren ilçe tüketici sorunlar hakem heyetlerine, ve tüketici mahkemelerine başvurulabileceğini kaydetti.

Bir sorun karşısında yine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü ile tüketicinin korunmasına yönelik faaliyet gösteren dernek ya da vakıflara başvurulabileceğini belirten Çağlayan, 2007 yılı itibariyle 792,12 YTL tutarını aşmayan alışverişlerde direk tüketici sorunları hakem heyetlerine, bu tutarı aşan alışverişler için ise tüketici mahkemelerine başvurulması gerektiğini söyledi.

BAYRAM ALIŞVERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Öte yandan bayram alışverişinde dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Bakan Çağlayan, şu uyarılarda bulundu:

-Alışverişe mutlaka alışveriş listesi ile çıkınız.
-Malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmadan satın almayınız.
-Alınması planlanan mallar ve miktarlar dışında alışveriş yapmayınız.
-Satın alınacak mallardan beklenen yarar ve hizmeti daima akılda tutunuz.
-Fiyatı uygun olan mallar arasında, garanti belgesi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu, satış sonrası hizmetleri alınacağı liste ve teknik düzenlemesine uygun malları almayı unutmayınız.
-Satın alınacak malın çeşidine göre kullanım ve bakım özelliklerini öğreniniz.
-Alışverişi tekrara tekrar geri dönmeler olmayacak, ağır maddeler en son alınacak şekilde yapınız.
-Satıcının ve birlikte alışverişe çıkılan kişiler varsa bunların sözlerini temkinle karşılayınız ve plana sadık kalmaya çalışınız.
-Tartı ve ölçü aletlerinin doğrudan kullanılmasına dikkat ediniz.
-Alışveriş için makul ölçülerde kalite ve çeşitle mal bulunduran, fiyat etiketleri ve malların teşhir şekli alışverişe yardımcı olan iş yerleri seçiniz.
-Plan dışı harcama yapmamak için alışverişe yorgun ve aç çıkmayınız.
-Listedeki malları aldıkça çiziniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious