Bakan'dan Diyarbakırlılara Kürtçe jesti

Bakan'dan Diyarbakırlılara Kürtçe jesti.9301
  • Giriş : 10.03.2009 / 08:05:00

Mehdi Eker, ÇAYKUR Diyarbakır Çayı'nı Kürtçe, "Çayêke delal ê" (Güzel bir çaydır) ifadeleriyle tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından üretilerek, Doğu ve Güneydoğu'da piyasaya sürülen Diyarbakır Çayı, görkemli bir törenle kamuoyuna tanıtıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, milletvekilleri ve işadamlarının katılımıyla Diyarbakır'da yapılan tanıtım töreni renkli geçti.

Programda konuşan Bakan Mehdi Eker, Türkiye'nin dünyanın beşinci büyük çay üreticisi ve yedinci büyük çay üretim alanına sahip olduğunu söyledi. Türkiye'de yıllık 115 bin ton kuru çay üretildiğini dile getiren Tarım Bakanı Eker, şöyle konuştu: "Biz çay üretiminde sadece gübre kullanıyoruz. Bizim çayımız insan sağlığına faydalı. Çünkü herhangi kimyasal ilaç ve katık maddesi ihtiva etmeyen bir üründür. Biliyoruz ki dünyanın başka coğrafyalarında çaya birçok katkı maddesi ilave edilmektedir. Boya maddesi konmaktadır. Bunların hepsi sağlığa zarar verebilecek riskli maddeler. Ama Türkiye'de bunu yapmıyoruz. Ayrıca tamamen organik çay üreten bir tesisin yapımına başladık."

Diyarbakır Çayı'nı, "Kadim bir kültür şehrinin isminin bir çay markasıyla bütünleştirmek ve bölgedeki hemşerilerimizin daha sert olan çaya düşkünlükleri" nedeniyle ürettiklerini belirten Eker, Diyarbakır Çayı'nın bölge insanın damak tadına hitap ettiğini kaydetti.

Vali Hüseyin Avni Mutlu da surları, Ulucamisi, şairleri ve diğer sanat eserleriyle baştan aşağı bir marka şehir olan Diyarbakır'da yeni bir marka doğduğunu belirtti. Karpuz, kadayıf gibi gıda alanındaki markalara Diyarbakır Çayı'nın eklendiğini dile getiren Mutlu, "Damak tadına kıymet veren, lezzetin hakkını veren Diyarbakır ,kendisine sunulan bu güzel markaya da aynı keyifle sahip çıkacaklar." diye konuştu.

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce de dünyada sudan sonra en fazla tüketilen gıdanın çay olduğunu ifade etti. Çayın önceleri keyfi verici ve dinlendirici olduğu için tüketildiğini anlatan Yüce, içerdiği mineraller ve vitaminler yönünden zengin bir bitki olması nedeniyle gıda maddesi olarak kullanılmaya başlandığını da dile getirdi.

Yenilen yemeğin ardından misafirlere Diyarbakır Çayı ikram edildi. Önce kuru çayı koklayan Bakan Eker, çayını yudumladıktan sonra Kürtçe ile "Çayêke delal ê" ifadelerini kullanarak çevresindekilere Diyarbakır Çayı'nı tanıttı. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt da Diyarbakır Çayı'nı Kürtçe ifadelerle övdü.

Diyarbakır Çayı'nı içen vatandaşlar da yeni çayın, bölgede 'kaçak çay' olarak bilinen ithal çayın yerini alacağını dile getirdi.

Programda sonunda Diyarbakır Halk Oyunları ve Karadeniz Folklör Ekibi halay ve horan gösterisi sundu. Diyarbakır kemençe eşliğinde oynanana horan büyük ilgi gördü.

Vali Mutlu, Diyarbakır Çayı'nı üreten ÇAYKUR'un Genel Müdürü Yüce'ye katkılarından dolayı bir plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*