Bakan'dan Ergenekon eleştirisi

Bakan'dan Ergenekon eleştirisi.11403
  • Giriş : 30.05.2009 / 09:27:00

Bakan Yıldırım, “Dosyada delil amaçlı dinleme yapılırken, dava konusuyla ilgisi olmayan konuşmalara da yer verildi. Bunlar rahatsız ediyor. Benim olsa, beni de rahatsız eder” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, özellikle Ergenekon davası ve iddianamelerin eklerinde, dava konusu olmayan telefon görüşmelerine yer verildiğini belirtti. Yasadışı telefon dinlemelerinin de aynı davayla gündeme geldiğini kaydeden Yıldırım, “Bu dosyada delil amaçlı dinleme yapılırken, dava konusuyla ilgisi olmayan konuşmalara da yer verildi. Bunlar özel konuşmalar ve sahiplerini doğal olarak rahatsız ediyor. Benim de olsa, beni de rahatsız eder” dedi.
Uluslararası Ulaştırma Forumu toplantısı için geldiği Almanya"da Yıldırım, yasadışı dinlemeler konusunda resen soruşturma başlatılması gerektiğini de dile getirdi.

Yıldırım, Adalet Bakanlığı ile birlikte caydırıcı bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını, ancak, dünyanın her yerinde yapılan yasadışı dinlemeleri tamamen önlemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Yıldırım, “Ben de ortam dinlemesi mağduruyum. Yasadışı dinleme, daha çok Ergenekon ile gündeme geldi” dedi ve şöyle devam etti:

“Sebebi de, bu dosyadaki delil amaçlı dinleme yapılırken, dava konusuyla ilgisi olmayan konuşmalara da yer verildi. Bunlar özel konuşmalar ve sahiplerini doğal olarak rahatsız ediyor. Benim de olsa beni de rahatsız eder. Belki de vardır ama bakmadım. Toplumda, böyle bir algılama oluştu ve bunun da doğru bir şey olmadığını düşünüyorum.

"Rahatsız olursunuz"

Davayla ilgisi olmadan takılan varsa, savcı hangisinin dosya muhtevası olup olmadığına karar verecek. Uzun, ince, titiz çalışmayla bunu yapmalı. Zaman darlığı ve uzman yetersizliğinden yapılamıyor. "Mahkemede nasıl olsa ortaya çıkar, düzelir" deniyor. Sizin adınız orada çıkıyor ve hak etmediğiniz şeyler söyleniyorsa rahatsız olursunuz. Hepimiz için geçerli.”

Normal vatandaştan devletin zirvesine kadar herkesin “dinleme kaygısı” içinde olduğunu, bunun değişmesi gerektiğini kaydeden Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar bu endişeyi duymamalı. Bu normal değil. Yasadışı dinlemeler, şiddetle cezalandırılması durumunda önlenebilir. Şikâyet mekanizması daha işler hale gelmeli. Yasadışı dinlendiğini düşünen varsa yargıya gitsin.

Bir tane yargıya başvuru yok. Hem şikâyet ediyoruz, hem de yargıya gitmiyoruz. Mevcut kanuna göre soruşturma talep üzerine oluyor. Hukukçuların anlaşamadığı bir konu var. "Suç, ancak mağdur varsa, vardır" deniyor. Bu olaylar devam ettiği ve kimse gidip hakkını aramadığı için; Adalet Bakanlığı ile bazı kararlar aldık. Soruşturmanın şikâyete bağlı olmasının hukuken mahzuru var mı, yok mu, inceleniyor. Caydırıcı düzenleme gerek. Cezaların artırılması, gerek yargılamanın şekliyle ilgili olacak. Böyle yanlış bir iş şikâyete bağlı olmadan, resen de soruşturma konusu olabilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*