Bakandan faiz indirimine ilginç tepki

Bakandan faiz indirimine ilginç tepki.8783
  • Giriş : 18.12.2008 / 23:51:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendirerek, ''Merkez Bankası'nın daha gidecek yolu var. Yolu açık olsun'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜSİAD'ın 2008 Dış Politika Ödül Töreni'ne katılan Bakan Çağlayan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Merkez Bankası'nın bugünkü faiz indirimini son derece olumlu bulduğunu söyleyen Çağlayan, daha yapılacak çok şeyin olduğunu söyledi. ABD'nin neredeyse sıfır sayılacak faiz indirimine gittiğini, nedeninin ise iç pazarı canlandırmak olduğunu işaret eden Çağlayan, Türkiye'de de temel önceliklerin gözden geçirilmesi ve iç piyasayı kuvvetlendirecek bir çalışmanın yapılması gerektiğini ifade etti.

Çağlayan, "Türkiye gibi iç pazarın son derece dinamik, son derece doymamış, kuvvetli olduğu bir ülkede bu faizlerin düşmesi iç tüketimi sağlayacak ve kuvvetlendirecek" dedi. Bu çerçevede enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarının da son derece önemli olduğunu belirten Çağlayan, ancak bugünün şartlarında kuralları daha farklı düşünmek gerektiğini, piyasanın paraya, tüccarın mal satmaya, sanayicinin üretmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Faizler düştüğü zaman insanların ertelemiş olduğu tüketimlerini yeniden yapmaya başlayacağını kaydeden Çağlayan, ''Merkez Bankası'nın daha gidecek yolu var. Yolu açık olsun'' dedi.

Çağlayan, kredi garanti fonuna ilişkin bir soru üzerine, bunun son dönemde önem arz eden bir konu olduğunu, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) teminat noktasında, kredi alamadığı, yeterli ipoteğinin olmadığı durumda, kredi hacminin artırılması gerektiğini söyledi. Bu konuyu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile de görüştüklerini anlatan Çağlayan, bu konuda çalışmanın devam ettiğini bildirdi.

Kredi garanti fonuyla ilgili asıl vurucu çalışmayı ciddi manada yaptıklarını kaydeden Çağlayan, bu kapsamda AB'den
toplam 187 milyon avroluk bir hibe kullandırılacağını ve KOBİ'lerin finansman imkanının rahatlatılacağını söyledi. Çağlayan, "Koordinatörlüğünü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı bu projeyle kredi garanti fonunun hacminini büyütüp artırıp, daha fazla teminat verebilir hale getireceğiz'' dedi.

Diğer taraftan bankaların mevcut güçlerine ve yapılarına ilave katkı sağlanması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, bunu yaparken bazı hukuki düzenlemeler de yapılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*