Bakandan Gökçeada'ya müjde

Bakandan Gökçeada'ya müjde.11044
  • Giriş : 23.02.2008 / 19:17:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, GESTAŞ AŞ tarafından Norveç'ten satın alınan 2. el ''Gökçeada-1'' adlı araba vapurunun ilk seferine katılıp, Çanakkale'den Gökçeada'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çanakkale'den demir alıp, yaklaşık 2 saatte Gökçeada'ya ulaşan feribotun gelişini Kuzu Limanı'nda toplanan Gökçeadalılar sevinçle karşıladı. Bakan Yıldırım, burada düzenlenen törende, adalar arasındaki ulaşımda yaklaşık 30 yıla varan hasretin bugün sona erdiğini söyledi.

Çanakkale'nin, Türkiye'nin turizm merkezi bir kenti olduğunu belirten Yıldırım, ''Gökçeada ile Çanakkale, bundan böyle birbirine daha yakın, düzenli deniz seferleriyle bağlanmış olacaktır'' dedi. Yıldırım, sözlerini ''Bundan böyle zarar ediyorum, rüzgar var, limana giremedim diye artık seferlerin aksaması olmayacak'' diye sürdürdü.

Gökçeada'ya ulaşım ücretlerinin değişmesi konusuna da değinen Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: ''Adada yaşayanlar için araba vapuru seferi ücretleri boğaz geçiş ücretiyle aynı olacak. Bu çabaların bir karşılığı olması gerekir. Sadece gemiyi getirmek yetmez, fiyatlar da inecek. Bundan böyle Gökçeada ile Kabatepe arasındaki deniz taşımacılığında ücret yolcular için 2 YTL, araçlar için 15 YTL olacak. Bu uygulama sadece Gökçeada'da sürekli oturanlar için geçerli olacak.

Turizm amaçlı Gökçeada'ya gelenler ise normal tarifede ne gözüküyorsa o fiyatı ödeyecek.'' Bakan Yıldırım, limandaki törenin ardından, Gökçeada Havaalanı'nda incelemelerde bulundu, kaymakamlığı, belediye başkanlığını ve AK Parti ilçe başkanlığını ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious