Bakan'dan internette indirim sözü

Bakan'dan internette indirim sözü.11833
  • Giriş : 11.07.2008 / 23:23:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 'İnternetten başlamak üzere vergide indirim yapacağız, bunun çalışmasını başlattık'' dedi. Bakanın müjdesi bununla sınırlı değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TTNet haricindeki internet servis sağlayıcılara al-sat ve veri akış erişiminde yüzde 2,6 ile 3,8'lik indirim yapılacağını söyledi. Yıldırım, ''İnternetten başlamak üzere vergide indirim yapacağız, bunun çalışmasını başlattık'' dedi.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından Sapanca'da düzenlenen ''Elektronik Haberleşme Kanunu ve Ötesi'' toplantısına katılan Yıldırım, Elektronik Haberleşme Kanunu'nun önümüzdeki ya da sonraki hafta yasalaşmasının beklendiğini söyledi.

Serbestleşme öncesi 10-12 milyar dolar olan telekomünikasyon sektörü pazar büyüklüğünün 2007 sonu itibariyle 23 milyar dolara çıktığı belirten Yıldırım, 2007'de sabit telekomünikasyon hizmetleri gelirinin bir önceki yıla oranla yüzde 9, mobil telekomünikasyon hizmetleri gelirinin ise yüzde 32 arttığını anlattı.

2002 yılında 97 olan sektörde faaliyet gösteren işletmeci sayısının 2007'de 257'ye ulaştığına dikkati çeken Yıldırım, 2002'de 18,9 milyon olan sabit abone sayısının 18,1 milyona düştüğünü, buna karşılık 23 milyon olan mobil abone sayısının 63,6 milyona ulaştığını kaydetti.

HIZLI İNTERNETTE TOPTAN FİYATLARDA İNDİRİM

Sektörde rekabetin artması için genişbant internet piyasasında önemli çalışmalar yapıldığı ifade eden Yıldırım şunları söyledi:

''TTNet hariç olmak üzere diğer internet servis sağlayıcılara al-sat ve veri akış erişiminde yüzde 2,6 ile 3,8 lik bir indirim yapılacak. Yani internet servis sağlayıcıları lehine pozitif ayrımcılık yapan bir adım. Oranlar düşük bulunabilir, ama bu çok güzel bir adım. Rekabet Kurumu farklı uygulamalara çok hassas, ama umarım bu konuda her hangi bir sorun çıkmaz.''

Yıldırım, geçen hafta alınan Telekomünikasyon Kurul Kararı ile genişbant pazarında rekabetin teşvik edilmesi amacıyla rekabet seviyesi belirli bir düzeye ulaşıncaya kadar TTNet'ten diğer internet servis sağlayıcılara geçmek isteyen abonelerden bağlantı ücreti alınmamasının kararlaştırıldığını söyledi.

29,90 YTL olan aylık ADSL ücretinin 15,99 YTL'ye ineceğini ifade eden Yıldırım, internet kullanımında Türkiye'nin sanıldığının aksine en pahalı ülke olmadığını dile getirdi.

VERGİLERDE İNDİRİM

İletişimde yüzde 60'a yaklaşan oranda vergi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''Bu konuda da iyi gelişme var. internetten başlamak üzere vergide indirim yapacağız, bunun çalışmasını başlattık. Maliye de buna olumlu bakıyor. Öncelikle internet üzerindeki özel iletişim vergisini kaldıracağız. Maliye'yi bunun vergiden kayıp değil sürümden kazanç olarak döneceği konusunda rakamlarla ikna ettik. Fikirlerini değiştirmezlerse, yakın zamanda bir müjdemiz olacak'' diye konuştu.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de Türkiye'nin mevcut imkan ve kapasitesinin tüm kuruluşlara yeteceğini ifade etti.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, sektörün serbestleşmesi konusunda 2000'den bu yana çok gelişme sağlanamadığını savundu ve sabit telefon hizmetlerinin de rekabete açılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*