Bakan'dan Merkez Bankası'na ince mesaj

Bakan'dan Merkez Bankası'na ince mesaj.35561
  • Giriş : 22.11.2007 / 17:51:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nı ince bir mesajla eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfedarasyonu'nun (TESK) Başkanlar Kurulu Toplantısı'na katılan Çağlayan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çağlayan, "Merkez Bankası bağımsızlığı" ilkesi nedeniyle artık Banka'ya ilişkin yorum yapmayacağını söylerken, "ABD'nin Merkez Bankası faiz oranları belirlerken istihdam verilerini, sanayinin gidişatını görüyor ve karar veriyor. Şu an söylediğimi arif olan anlar" diyerek dolaylı eleştiride bulundu.

Merkez Bankası'nın faiz ayarlaması yönünde ortaya çok farklı tartışmaların çıktığını ve suni gündemlerle ekonominin etkilendiğini söyleyen Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık Merkez Bankası ile ilgili konuşmamaya karar verdim çünkü bana Merkez Bankası 'bağımsız' dediler. ABD'nin Merkez Bankası faiz oranları belirlerken istihdam verilerine, sanayinin gidişatını görüyor ve karar veriyor. Şuan söylediğimi arif olan anlar. Şimdi gündemdeki konu 'Acaba faizler düşecek mi düşmeyecek mi?', 'Türkiye Irak'a girsin mi girmesin mi?' tartışması. Böyle bir ortamda insanlar alışveriş mi yapar? Artık suni gündemlerin bırakılması gerekiyor."

PERAKENDECİLİK KANUNU ÇIKACAK

Çağlayan toplantıda yaptığı konuşmada ise Perakendecilik Kanunu hakkında çok taraflı tartışmaların yer aldığını vurguladı. Çağlayan, "Kimsenin şüphesi olmasın Perakendecilik Kanunu çıkacak. Ancak burada tek esnaf değil, perakendecilerin de sorunları dinlenerek, en kapsamlı mutabakat sağlanmaya çalışılacak. Mutabakat sağlanamazsa Bakanlık olarak neyi doğru kabul ediyorsam, onu yapacağız" diye konuştu.

Çağlayan, söz konusu kanunun ABD'de, Avrupa'da nasıl yapıldığına, sivil toplum kuruluşlarının, esnaf odalarının görüşlerine başvurulacağını ifade etti. Perakendecilik Kanunu'nun öncelikli gündem maddesi olduğunu vurgulayan Çağlayan, Ocak sonuna kadar sorunun çözümü için tarafların her türlü çalışmasının toplanacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious