Bakan'dan Nabucco'da imza açıklaması

Bakan'dan Nabucco'da imza açıklaması.25297
  • Giriş : 03.07.2009 / 16:40:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabucco projesiyle ilgili kendileri tarafından kesinleşmiş bir tarih olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Federasyonu'na yaptığı ziyaretle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Yıldız, konu başlıkları arasında doğalgaz, petrol ve nükleer enerji ile alakalı konuların geçtiğini belirterek, görüşmeleri 'son derece verimli' diye niteledi. Yıldız, bir soru üzerine, Nabucco projesiyle ilgili kendileri tarafından kesinleşmiş bir tarih olmadığını söyledi.

Nabucco ile ilgili olgunlaşmış müzakere sürecinin bulunduğunu ifade eden Yıldız, konunun sekreteryasının Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldığını vurguladı. Yıldız, teknik açıdan yapılan görüşmelerde müzakerelerin sonuna geldiğini söyleyebileceklerini aktardı. Yıldız, vergi konusunda Türkiye'nin müzakerelerde gelinen noktanın iyi bir nokta olduğunu kaydetti. Yıldız, eşit ortaklık şeklinde gelen teklif makul olmadığını, makul olanın topraklardan geçen boru hattıyla orantılı olması gerektiğini söylediklerini, Türkiye'nin en yüksek vergiyi almış olacağını kaydetti.

Taner Yıldız, Rusya'nın Güney Akım Projesi'ne Türikeye'yi davet edip etmediği yönündeki bir soruya ise, Güney Akım ile ilgili olarak görüştüğü Rus yetkililerin kendilerine projeye nasıl baktıklarını sorduklarını anlattı. Yıldız, kendilerinin Türkiye'nin stratejik konumunu, jeopolitik konumunu ilgilendiren her türlü projenin içinde olabileceklerini, bunun şartlarının kendileri için önemli olduğunu, diğer paketteki projeleri nasıl etkileyeceği yönünde çalışmaları gerektiğini muhataplarına aktardıklarını dile getirdi. Yıldız, Türkiye'nin Nabucco'dan çekilmesi yönünde Rusya'dan bir teklif gelmediğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*