Bakandan sigortalıları sevindirecek açıklamalar geldi

Bakandan sigortalıları sevindirecek açıklamalar geldi.9915
  • Giriş : 24.11.2007 / 20:11:00

Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Yasası'nın bir an önce çıkması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu'nun çok önemli düzenlemeler getirdiğini belirterek "Bu yasa gecikmeden mutlaka çıkmalıdır. Hatta bana sorarsanız daha radikal çıkmalıdır." dedi.

Bakan Çelik, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar 2007" ödül töreninde BTSO üyelerine seslendi. Türkiye'nin 2007 yılını kayıp yol olarak yaşayıp geride bıraktığını anlatan Bakan Çelik, Türkiye'nin hemen her alanda iyiye gittiği bu dönemde ülkeyi karıştırmak isteyenlerin devreye girerek törür belasını açtıklarını kaydetti.

Her şeye ramen ekonominin iyi yolda olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sanayici ve işadamlarının en temel sorunlarının başında gelen düşük kur, sigorta pirimleri, istihtam, vergi yükleri gibi konuların ciddi şekilde ele alındığını ve kısa sürede çözüme kavuşturulacağını ifade etti.

"BU İŞİN TEK SOSYAL TARAFI GELECEK NESİLLER"

Hazırlanan Sosyal Güvenlik Reformu'nun çok büyük dönüşümleri beraberinde getirdiğinin altını çizen Çelik, şunları söyledi: "Bu ülke bize atalarımızdan kaldı, ama gelecek nesillerinde bir emanetidir. Onları düşünerek adımlarımızı atmak zorundayız. Onun için bu yasanın bir an önce çıkması gerekiyor. Onun için bu yasa bir an önce yapılmalı. Hatta bana göre daha radikal yapılmalıdır. İstihtam üzerinde çok ciddi yükler var bunu biliyoruz. Buna rağmen sizler dünyada Türkiye'yi zirvereler taşınız. Sizlere kutluyorum. Hazırladığımız pakette bununla ilgili, hatta özürlü, yükümlü gibi istihtamı zorunlu olan çalışanın vergisinin devlet tarafından karşılanması var. Bu işin artık sosyal tarafları, dernekleri, sendikaları kalmadı. Bu işin tek bir sosyal tarafı var, oda gelecek nesiller. Onun için bakışımızı buna göre dizayn etmeliyiz.

"AYNI ŞARTLARDA SAHAYA ÇIKALIM BİZ BU MAÇI ALIRIZ"

Ekonomik gelişmeleri veriler eşliğinde anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Türkiye'nin dünyanın 10 ekonomisi arasına girmesinin çok mümkün olduğunun altını çizdi. Şuanda dünyanın 17. ekonomisi olan Türkiye'nin yapısal reformları sürdürmesi halinde rahatlıkla dünyanın en iyi 10 ekonomisi arısına gereceğine inandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, son 4 yılda ülkenin çok büyük mesafeler kaydettiğini dile getirdi.

Tüm zorluklara rağmen ülkenin özel sektör eliyle büyüdüğünü kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Özel sektör olarak biz dünyayla rekabet ediyoruz. Ama aynı şartlarda değiliz. Bizim tek istediğimiz ayağımızdaki prangaları çözsünler. Başka hiçbirşey istemiyoruz. Aynı şartlarda sahaya çıkalım biz bu maçı alırız. Kendimize güveniyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious