Bakan'dan zam,petrol ve altın yorumu

Bakan'dan zam,petrol ve altın yorumu.4195
  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Sanayiciler elektrikte fiyatların tutulduğunu öne sürünce Hilmi Güler, "Zam istiyor musunuz, istemiyor musunuz bir karar verin. İşsiz güçsüz olduğumuz için bu göreve gelmedik" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen 'Sürdürülebilir Büyüme için Türkiye'nin Enerji İhtiyacının Geleceği" konulu panele katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler sanayicileri, "Önce zam istiyor musunuz, istemiyor musunuz, aranızda bir anlaşın" diye tatlı sert azarladı. Güler, bölge de göstererek Bursalı elektrik üreten sanayicilerin 'biz para kazanıyoruz, aman zam yapmayın' dediğini ifade ederek, "Biz kömür ve su santrallerimiz ile paçal yapıp fiyatı düşürüyoruz. Kömür ve hidroelektrik santral ihalelerimize girin ve siz paçal yapıp maliyetlerinizi düşürün" çağırısında bulundu. Bakan Güler, "Eskiden bol enflasyonlu günlerdeki kazançlarınızı aramayın. Onun çoğu köpüktü, biz o köpüğü attık" dedi. Güler İSO'da geniş kapsamlı bir sunum yaptıktan sonra, odanın yönetim kurulu üyelerinden Önder Karaduman ve Bülent Demircioğlu'nun eleştirel konuşmalarının ardından üslubunu değiştirdi ve sanayicilere sert çıkışlarda bulundu. Bakan Güler, "İşsiz güçsüz olduğumuz için buralara gelmedik" derken toplantının sonuna doğru taraflar yumuşadı. Toplantı sanayicilerin alkışları ile ve yumuşak bir havada tamamlanırken Bakan Hilmi Güler, şu ilginç açıklamalarda bulundu:

ÇIKAR GRUPLARI, LOBİLER VAR
* Bu sektör 80 milyar dolarlık bir piyasa. Menfaat grupları, lobiler, çıkar grupları var. Herkes olaya kendi penceresinden bakıyor.

* Doğalgaz fiyatı bu dönemde yüzde 120 artarken, biz sanayiciye bunu yüzde 60 oranında yansıttık. Doğalgazla üretim yapan bazı santrallerin sahibi, bölge de vereyim Bursa'dan beni arayıp biz halimizden memnunuz, para da kazanıyoruz. Sakın zam filan yapmayın diyorlar. Siz önce kendi aranızda anlaşın elektriğe zam istiyor musunuz, istemiyor musunuz?

* Elektrik fiyatlarında narh filan yok. Biz 4 yıldır görev zararı yazmıyoruz. Eski borçları ödedik, kendi yatırımlarımızı kendimiz yapıyoruz. Kâr zarar ile nakit akışını karıştırmamak lazım. Geçen yıl Türkiye Elektrik Taahhüt AŞ yüzde 20 kar etmişti onu fiyatlara yansıtmadık, şimdi de fiyat artışını yansıtmıyoruz. 3 ay sonra yeniden indirim yapacağız.

10 MİLYAR YTL KAZANÇLI ÇIKTINIZ
* Peki ben sormak istiyorum biz indirim yaptığımız zaman siz neden fiyatlarınızı indirmediniz. Üstelik biz otoprodüktörlere doğalgazı yüzde 20 daha ucuza veriyoruz. Bunu bu şirketlerin yönetim kurulu başkanları bile bilmiyor.

* Bize fiyat artırın diyorsunuz, artık DUY sistemi ile istediğiniz fiyattan devlete elektrik satıyorsunuz, tamamen serbestsiniz. İstiyorsanız siz zam yapın. O zaman müşteriniz bize gelir biz de verebildiğimiz kadar elektrik veririz.

* Sanayi sektörü 4 yıldır elektriğe zam yapılmadığı için 10 milyar YTL kendine katkı sağladı. Bunun yüzde 40'ı İstanbul Sanayi Odası desek siz varın hesabınızı kendiniz yapın. Bugün DSİ'nin projelerini üstlenen özel sektör 2 Atatürk Barajı değerinde yatırım yapacak. Özelleştirmeler bize verilseydi daha hızlı sonuçlar alınırdı.

Bakan'ın altın ve petrol umudu

Atv'de Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Güler, altın ve petrol için umutlu konuştu.

Altının çıkarılmasını bazı ülkeler engelliyor

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de yerin altında çıkarılmayı bekleyen 6 bin 800 ton altın bulunduğunu ancak bazı güçlerin çıkarılmasını engellediğini belirtti. ATV'de yayımlanan Teke Tek programına önceki gün konuk olan Güler konuyla ilgili isim vermekten ise çekindi. Güler, "Türkiye'de petrol var mı" sorusuna ise "Varolduğuna inanalardanım. Fakat çok fazla olduğunu sanmıyorum. Karadeniz'de olduğuna dair araştırmalarımız var. Definecilik yapmalıyız. Arama bütçemizi 8 kat artırdık. Sondajlar sürüyor" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious